Londoni látogatása során Van Rompuy kijelentette, hogy az olyan tagállamoknak, mint Görögország, Írország, Spanyolország és Portugália "egyáltalán semmilyen esélyt nem adnak." Az Európai Unió elnöke hozzátette: eltúlozták az euróövezetben uralkodó fizetésképtelenségi problémákat. "Az a benyomásom, hogy az említett országok minden egyes alkalommal teljesítik a célkitűzésüket. Adjanak eme országoknak esélyt" – fogalmazott Van Rompuy a BBC jelentése szerint.
David Cameron brit miniszterelnökkel folytatott megbeszélése után Van Rompuy emlékeztetett arra, hogy a saját országának, Belgiumnak korábban igen magas volt az adóssága, ám amikor megvált a hivatalától, a költségvetési többlete meghaladta a 6 százalékot. "Úgy vélem, a fizetésképtelenség problémáját eltúlozzák" - hangoztatta, "abszurdnak" nevezve azt a jelenséget, hogy a fizetésképtelenség kockázatát illető piaci értékelés az euróövezet egyes országai vonatkozásában magasabb, mint olyan feltörekvő országoké, mint Argentína vagy Ukrajna.
Mint arról tegnap beszámoltunk, miután megnyugodtak a piacok a portugál államkötvényaukciót követően, ma a spanyol papírkibocsátás kerül fókuszba. Ha ugyanis a spanyoloknak nem lesz szerencséjük tízszer akkora EU-MF mentőcsomagra szorulhatnak mint Portugália.
Az Európai Központi Bank tegnap változatlanul hagyta az alapkamatot. Az EKB Kormányzótanácsának elnöke leszögezte, hogy folytatják a kötvényvásárlási programot. Trichet elmondta, hogy az EKB eddigi kötvényvásárlási programja 74 milliárd eurót tett ki. Ugyanakkor kiemelte, hogy az országoknak mindent meg kell tenniük azért, hogy csökkentsék az államháztartási hiányt és strukturális egyenlegjavító intézkedéseket hajtsanak végre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.