BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Már rövidebb a rossz adósok listája

Csaknem 40 ezerrel csökkent 2011 decemberétől október végéig a KHR-listán nyilvántartott, élő mulasztással rendelkező ügyfelek száma, amivel hosszú évek óta tartó növekvő trend fordult meg. A banki hitelportfóliók romlása is megállni látszik

Október végén 810 ezer, hitelével még élő mulasztásban lévő magánszemélyt tartott nyilván a BISZ Zrt. a Központi Hitelinformációs Rendszerben (KHR), szemben a 2011 végi 849 ezerrel - derül ki a társaság honlapján közzétett statisztikai adatokból. Mindez azt jelenti, hogy hosszú évek bővülése után végre rövidebb lett a KHR - korábbi, közismert nevén BAR - lista. (A banki hitelbírálatnál fontos szerepet játszó mulasztásos listára azok az adósok kerülnek fel, akik a hitel- vagy hiteljellegű szerződésben vállalt kötelezettségeiknek a mindenkori minimálbér összegét meghaladó mértékben, folyamatosan több mint 90 napon keresztül nem tettek eleget.) A BISZ adatai szerint a lakossági ügyfelek számának csökkenése mellett mérséklődött az élő mulasztások száma is: ezekből tavaly év végén még 1,567 milliót tartott nyilván a cég, ez a szám mostanra 1,5 millió alá csökkent. Az élő és a már lezárt mulasztások együttes száma pedig 1,761 milliót tett ki október végén, amely - utóbbiak növekedése miatt - 57 ezerrel több az év végén kimutatott mennyiségnél.
Az élő mulasztások számának csökkenésében persze több tényező is szerepet játszhat: a nem teljesítő adósok számának növekedése lassul, a pénzügyi szolgáltatók egyre nagyobb hangsúlyt helyeznek az eredeti feltételeket már teljesíteni nem tudó, de még fizetőképes adósok hiteleinek átstrukturálására, illetve növekedhetett azoknak a tételeknek a száma is, amelyek egyszerűen a lejáratuk miatt kerültek ki a rendszerből. Mindenesetre a helyzet javulását a pénzügyi felügyelet (PSZÁF) statisztikái is kezdik alátámasztani. A felügyelet legutóbbi - szeptemberi adatokon alapuló - gyorselemzésében megállapította: 2012 harmadik negyedévében már nem nőtt a teljes hitelintézeti szektor hitelportfólióján belüli késedelmes hitelek aránya, és 23,7 százalékot tett ki. A lakossági hiteleket tekintve - írja elemzésében a PSZÁF - a késedelmes hitelek aránya ugyan minimálisan (0,1 százalékponttal, 32,8 százalékra) emelkedett, ezen belül csökkent viszont a nem teljesítő hitelek részesedése.
A hitelportfólió romlásának megtorpanása igen jól jött a pénzügyi szektornak, hiszen az összkép már elég riasztó. A PSZÁF adatai szerint szeptember végén a banki hitelállománynak alig több mint háromnegyedét - 76,52 százalékát - fizették szerződésszerűen az ügyfelek, 9,65 százalékával 90 napon belüli, majdnem 14 százalékával pedig 90 napon túli csúszásban voltak.
A céltartalékképzés szempontjából érdekes minőségi összetételt vizsgálva a problémamentes állomány aránya nem egészen 73 százalékot tett ki a bankoknál, a még teljesítő, de már akadozva érkező „külön figyelendő” tételek aránya pedig 12,87 százalékot tett ki. A problmás minősítésű hiteleken belül az átlag alattiak 3,37, a kétes minősítésűek 5,63, a „rossz” kategóriájúak pedig 4,87 százalékot képviseltek.

Több átstrukturálás

Bő kétszáz milliárd forinttal, 1867,6 milliárdra növekedett a harmadik negyedévben az átstrukturált hitelek állománya a bankoknál - derül ki a felügyelet adataiból. Ennek oka az lehet, hogy a jelzáloghiteles adósok közül szeptember végére már 64,5 ezren éltek az árfolyamgát lehetőségével, amely addigra közel 610 milliárd forintnyi állomány érintett. Az átstrukturált hiteleknél viszont a portfólióminőség szempontjából nem túl rózsás a helyzet: azoknak bő 20 százaléka 90 napon belüli, több mint negyede pedig 90 napon túli csúszásban van.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.