Január elején látott napvilágot , hogy az igazgatóság kivezetné a Plotinus részvényét a tőzsdéről. Egyúttal 5700 forintos áron sajátrészvény-vásárlásba kezdtek, hogy azok a kisrészvényesek, akik nem értenek egyet a döntéssel, kiszállhassanak a papírból. Az ajánlat méltányos volt, hiszen az egy részvényre jutó saját tőke alapján 5603 forint jött volna ki. A bejelentés idején 597 ezer részvény volt 5 százaléknál kisebb részesedéssel rendelkező tulajdonosnál, és a vásárlások gyakorlatilag addig folytak, amíg erre igény volt.
„Közel 380 ezer darab részvényt vásároltunk vissza az elmúlt hónapokban 5700 forintos áron, ami nem hivatalos ajánlat volt, hanem csak egy lehetőség a kisrészvényeseknek” – mondta a Világgazdaságnak Zsiday Viktor, a Plotinus elnöke. Hozzátette: jelenleg a 955 ezer darab részvényből nagyjából 200-220 ezer lehet a közkézhányad.
Mint azt külön is hangsúlyozta, a tőzsdei kivezetés ugyan a menedzsment javaslata, de arról nem a vállalatvezetés dönt, hanem a közgyűlés. És arról sem szabad elfeledkezni, hogy ilyen határozatot csak akkor hozhat a közgyűlés, ha legalább 50 százalékos a részvétel, márpedig erre még nem volt példa a társaság történetében. Továbbá a jelenlévők 75 százalékának szavazata szükséges a kivezetéshez.
A tulajdoni szerkezet most úgy néz ki, hogy Zala Péter és családja rendelkezik közel 120 ezer darabbal, továbbá a Keletfa Kft. tulajdonában van 60 ezer darab, s ehhez jön még az említett 200-220 ezer darabos közkézhányad, míg a saját részvény 555-575 ezer darab lehet. Ahogy az a közgyűlési meghívóból is kitűnik, az eseményen új igazgatóság alakul, s amint azt Zsiday Viktor elmondta, a folytonosságot a jelenlegi alelnök, Szabó Zoltán képviseli majd, mivel eddig is hozzá tartozott az a terület, amelyet a maradó eszközök kezelése igényel.
Joggal merül fel, hogy a méltányos áron történő sajátrészvény-vásárlások ellenére miért maradt meg közel 22 százaléknyi a közkézhányad. Számolni kell azzal, hogy vannak részvényesek, akik a kivezetés ellen szavaznak majd, mert abban bíznak, hogy ha a tőzsdén marad a társaság, akkor az emelkedő könyv szerinti érték miatt az árfolyam is növekszik. És azt sem zárhatjuk ki, hogy vannak olyan részvényesek, akik egy zártkörűen működő részvénytársaságban is megtartanák a tulajdonrészüket, mert később például az osztalékból szeretnének részesedni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.