BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Még nem látni a gödör alját

A valutaalap és a Világbank, de a német kormány is a korábbinál gyengébb növekedésre számít 2019-ben Móró Tamás, a Concorde Értékpapír Zrt. vezető stratégája szerint.

A múlt heti látványos részvénypiaci esés konkrét kiváltó oka az új csúcsra érő amerikai hozamokban és a Fed kamatemelés mellett érvelő kommunikációjában keresendő, miközben a vállalatok profitnövekedési kilátásait az emelkedő bérek és kamatok, illetve a kereskedelmi háború hatásai rontják. E tényezők hetek óta ismertek voltak, a mostani zuhanás inkább a fontos technikai szintek elesésével, illetve az ezekhez kapcsolható, sok esetben tőkeáttételes pozíciók likvidálásával magyarázható.

Viszonylag ritka jelenséget láthattunk: nem sokkal a csúcs után a nagy indexek a tavasz óta az emelkedés trendjét kijelölő 50 napos mozgóátlagot tesztelték, majd lefelé át is törték. A gyengülő technikai kép pedig átfordítja a korábban a piacot felfelé húzó momentum kereskedőket, az ő pozícióik volumene a sok százmilliárd dollárt is eléri. Amikor pedig elesik a hosszú távú trendfordulónak tartott 200 napos mozgóátlag, ez újabb technikai alapon történő eladásokat generál. Épp ez történt csütörtökön.

Fontos kiemelni, hogy a romló globális konjunktúráról szóló friss hírek is segítik az esést. A valutaalap és a Világbank, de a német kormány is a korábbinál gyengébb növekedésre számít 2019-ben. Amerikában az emelkedő költségek miatt olvadó vállalati marzsoktól és a magasabb kamatok negatív hatásától félnek. A globális autóértékesítés is a gyengülés jeleit mutatja, ennek részben strukturális, a technológiaváltáshoz kapcsolódó, részben pedig ciklikus okai vannak. A magasabb kamatok és az emelkedő törlesztőrészletek is visszafogják a keresletet, s nemcsak az autóeladásoknál, de például az amerikai ingatlanpiacon is.

A februári eséssel szemben most a fundamentális kép is romlani látszik, nem csupán eszközár-korrekcióról lehet beszélni. Ez természetesen már árazódik is be a részvénypiacokon, így számtalan túladott, a csúcsához képest 30-40 százalékot eső ciklikus papírt lehet látni. Ha nem lesz még jelentősebb lassulás, akkor kellően olcsók már a részvények. De ha mélyül a makrogazdasági gyengeség, akkor csak olyan visszapattanás jön majd, amelyet inkább eladásra kell felhasználni.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.