Magyarországon egyelőre még nem látszik, hogy iparági szinten a jelzálog-hitelezésbe „belenyúlnak” azok a nagy, globális, magántőke alapú befektetési alapok, amelyek máshol már megjelentek a nagyhitelezési piacon, és vélhetően hamarosan nálunk is jelen lesznek – mondta el Gion Gábor.
Az államtitkár ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott: ez kihívás a bankoknak, ezek az alapok új, nagyon tőkeerős versenytársak. Ugyanakkor „szabályozottságuk alacsonyabb, mint a bankoké”, alacsonyabb költségszinten dolgoznak, a befektetőket sokkal hatékonyabban összekapcsolják a számukra megfelelő projektekkel, ezzel „ki tudják árazni a bankokat a piacról”.
Hozzátette: a kis technológiai cégek is kihívást jelentenek a bankrendszernek, ezek a fintechek, a digitális pénzügyi világ szereplői a tranzakciós piacra „mennek be”, de ezekre a bankrendszer fejlesztéseivel már egyrészt megtalálta a választ, másrészt pedig felvásárolja ezeket a fintecheket.
Ami sokkal veszélyesebb a bankoknak, az a nagy technológiai cégek belépése a piacra, főként a lakossági fizetési rendszerek piacára.
Ezen társaságoknak ugyancsak az a versenyelőnyük, hogy más szabályok alá esnek, másrészt pedig üzletpolitikailag nagyok kreatívak, agresszívak, mozgékonyabbak.
A bank ilyen szempontból lomhább – jegyezte meg Gion Gábor, hozzáfűzve: ezen online kereskedő cégek tőkeerősek, személyre szabottak, saját fogyasztóik viselkedését tökéletesen ismerik.
Fogalmazása szerint a gazdaságfejlesztést szem előtt tartva megnyugtató, hogy a bankpiac több szereplője is megértette és megválaszolja a változó környezet ezen kihívásait. A szabályozó versenysemleges környezetet kíván teremteni a meglévő és az újonnan piacra lépők számára, a fogyasztói tudatosság fejlesztése meghatározó aktuális feladat, amiben elismerést érdemel a bankszektor, a piaci szereplők aktivitása, hiszen segítik az ügyfelek megalapozott döntéseit.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.