Érdekes ötletet fogalmazott meg Pablo Hernandez de Cos, a spanyol jegybank kormányzója, aki egyúttal elnöke a bázeli bankfelügyeleti bizottságnak. Véleménye szerint az Európai Központi Banknak meg kellene fontolnia a hozamgörbekontroll bevezetésének a lehetőségét. Hasonló eszközt már a japán és az ausztrál jegybank is bevezetett.
A hosszú kötvényhozamokra fogalmaznak meg elvárt hozam szinteket, aminek előnye, hogy tartósan fennmaradhat az alacsony hozamkörnyezet, de hátránya, hogy a jegybanknak korlátlan kerettel kell ott állnia a vásárlói oldalon, hogy a piac elhiggye a kontrollt
– mondta a Világgazdaságnak Varga Zoltán, az Equilor szenior elemzője. Hozzátéve: a jelenlegi zérus közeli hozamok világában könnyen bevezethető lenne egy ilyen rendszer, de ha később emelkednének a hozamok, akkor a piac szinte biztosan tesztelné a jegybank elszántságát és tűrőképességét.
Bár az eszközvásárlási programok végső soron hasonló hatást fejtenek ki, de jóval rugalmasabban alkalmazhatóak. Sokan az amerikai jegybank szerepét betöltő Fedtől is valami hasonlót várnak, de a tengerentúli jegybankárok nagyon merevnek tartják ezt a Japánban alkalmazott eszközt.
Mint mondta, azért
az amerikai jegybank is hosszabb távra tervezheti a mostani támogató monetáris politikát.
Erre utalt a clevelandi Fed vezetője, Loretta Mester nyilatkozata. A jegybankár arról beszélt, hogy a gazdasági növekedés a második félévben felgyorsulhat az Egyesült Államokban, de annak mértéke várhatóan nem lesz elegendő ahhoz, hogy a jegybank visszavonja támogatását. A jelenlegi monetáris politika a gazdasági kilátásoknak megfelelően van kalibrálva, de amennyiben a gazdasági folyamatok eltérnének a várakozásoktól, illetve új kockázatok jelennének meg, azonnal kiigazítják az eszközkészletet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.