A Saxo Bank elemzői központja hagyományosan tíz úgynevezett elképesztő jóslatot tesz közzé az év végén az elkövetkező évre, és megszavaztatja róluk az olvasókat. A 2021-es évre szólók közül az ezüst szárnyalásáról szóló előrejelzés lett a legnépszerűbb, amit egyebek közt a napelemek tömeggyártása tüzelte kereslet hajthat.
A piaci szereplők fantáziáját azért is megmozgatja a téma, mert bár januárban folytatódott az ezüst árának emelkedése, az utóbbi hetekben kifulladni látszott, a február 10-vel zárult héten pedig az aranyat és ezüstöt vásárló befektetési alapok és tőzsdén kereskedett alapok az elmúlt három hónap legnagyobb tőkekiáramlását szenvedték el, mert a befektetők a szárnyaló részvénypiacok és a magas hozamú kötvények felé fordultak. Az iShares Silver Trust 920 millió dolláros kiáramlást tapasztalt az ezüstbefektetésekből.
A kivétel nem az ezüst, hanem a platina volt, amelynek az ára tegnap hat és fél éves csúcspontot ért el.
Ole Hansen, a Saxo fő árupiaci stratégája a legutóbbi tőkekiáramlás ellenére fenntartja azt az előrejelzését, hogy a nemes- és félnemes fémek kilátási jók, és a megnövekedett figyelem fennmarad irántuk.
Ami a nap végén számít majd, az a kereslet és a kínálat mérlege, különösen az ipari kereslet, és erre kell koncentrálnunk, ha látni akarjuk, hogy az ezüst számára egy normális, de volatilis év következik, vagy valóban egy elképesztő esztendő
– írta a közgazdász. Mindenesetre néhány héttel ezelőtt közölt negyedéves kitekintőjében Hansen azt jelezte előre, hogy az ezüst unciánkénti ára az idén elérheti a 35 dollárt. Ebben a hónapban a nemesfém ára 28 dollár körül mozgott, tegnap valamivel alatta.
Az eredeti elképesztő jóslat alapja az volt, hogy a pandémia felgyorsította a munkaerőpiac strukturális átalakulását, ugyanakkor a válság ellenére az alaptrend a növekedés. Az emelkedő energiaigényt egyre nagyobb arányban környezetkímélő forrásokból igyekeznek fedezni, és jelentős növekedés vár a napelemek gyártására.
A Saxo elemzői azt is feltételezték: a lapokban még az is benne van, hogy ezüsthiány alakul ki a piacokon,
ami nagyobb politikai zajt is okozhat, hiszen az amerikai elnökválasztáson győztes Joe Biden teljes támogatásáról biztosította a napenergia-befektetéseket, ezek nagy szerepet kapnak az Európai Unió fejlesztési stratégiájában, sőt Kína is a környezetkímélő technológiák felé fordult. Ha a gazdasági folyamatok mind az ezüst iránti kereslet emelkedését táplálják, és összeáll „a tökéletes vihar”, az ezüst ára elérheti akár az unciánkénti 50 dollárt is az idén a népszerűvé vált elképesztő jóslat szerint, ami duplázódást jelentene a múlt év végéhez képest.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.