A Magyar Nemzeti Bank (MNB) – helyszíni ellenőrzést is magában foglaló – célvizsgálatot folytatott az ING Bank N.V. Magyarországi Fióktelepénél számos tevékenységi terület áttekintésére. Az ellenőrzés a 2018. december 31-től a vizsgálat lezárásáig terjedő időszakot tekintette át.
A vizsgálat fő célja a számlanyitás folyamatának ellenőrzése volt, különös tekintettel az ügyfélazonosítás folyamatára. Az eljárás kiterjedt továbbá a Központi Hitelinformációs Rendszerbe (KHR) történő adatátadás szabályszerűségének, valamint a likviditás témakörében a Devizaegyensúly mutatóra (DEM) és Bankközi finanszírozási mutatóra (BFM) vonatkozó előírások betartásának ellenőrzésére is.
A jegybank megállapította, hogy a fióktelep KHR szabályzata ellentmondásos volt és nem teljeskörű. Nem tartalmazta többek között az adattovábbítási folyamat leírását, s hiányoztak a jogszabályi és a fióktelep belső kapcsolódó szabályzataira vonatkozó hivatkozások. Hiányzott annak leírása is, hogy a KHR-t kezelő BISZ Zrt. felé történő adattovábbítás során a fióktelep pontosan milyen adatokat ad át vállalati és lakossági ügyfeleiről. Nem volt megfelelően kialakított eljárásrend a KHR hibalistára került tételek adategyeztetésére, a javítások elvégzésére és a határidőkre sem.
A vizsgálat hiányosságokat azonosított emellett a külföldi ügyfélállományra vonatkozó KHR adatszolgáltatásban, egyes ügyfelek vonatkozásában az adatátadási kötelezettség teljesítésében, illetve a DEM és BFM mutató szabályozói követelményeinek való teljeskörű megfelelést illetően is.
Mindezek miatt az MNB ma publikált határozatában haladéktalanul, illetve 2021. március 31-i határidővel kötelezte az ING Bank N.V. Magyarországi Fióktelepét, a feltárt problémák megszüntetésére. A fióktelepnek az előírt kötelezettségek teljeskörű végrehajtásának ellenőrzéséről készített – a vezető testületek által is megtárgyalt, jóváhagyott belső ellenőri jelentéssel – idén május végéig szükséges beszámolnia azok megtörténtéről.
A jegybank a jogsértések miatt összességében 12 millió forint felügyeleti bírságot is kiszabott.
A bírságösszeg meghatározásakor súlyosító körülménynek számított a KHR-rel kapcsolatos szabályszegések jelentős kockázati súlya és besorolása, illetve azoknak a biztonságos működésre, a pénzügyi intézményrendszer más tagjaira, illetve az ügyfelekre gyakorolt negatív hatása. Enyhítő körülménynek számított a fióktelep mindvégig együttműködő magatartása, illetve az, hogy az intézmény már a vizsgálat alatt megkezdte a hiányosságok egy részének megszüntetését.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.