BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Peking kegyeiért pedálozik a HSBC

Kilenc meghatározó kínai állami vállalat tette fekete listára a brit bankházat

Érzékenyen érinti a londoni székhelyű HSBC bankot a hónapok óta húzódó kínai konfliktus. A Reuters elemzése kilenc olyan meghatározó kínai állami tulajdonú vállalkozást azonosított, amelyek fekete listára tették a brit bankházat, s tavaly ősz óta megszüntették az üzleti kapcsolatokat vagy jelentősen visszavágták azokat. Annál is fájdalmasabb a kínai konfliktus, mert a HSBC leépítette amerikai lakossági szolgáltatásait, s szimbolikus áron értékesíti franciaországi lakossági üzletágát.

A bank 35 ezer munkahelyet számol fel Amerikában és Európában, hogy növelhesse jelenlétét Ázsiában. Miközben már a tavalyi árbevételnek is 53 százaléka származott az ázsiai piacról.  

A pekingi szankciók kiváltó okaként két eseménysort azonosítanak az elemzők. Az egyik a Huawei-ügy, mely az Egyesült Államok és Kína új keletű hidegháborújának egyik csatatere, s a HSBC ebben a gazdasági-politikai adok-kapokban az amerikai oldalra sodródott. Míg a másik a hongkongi demokratikus erők és a pekingi vezetés, időnként utcai harcokba torkolló, máskor csupán törvénytiprásban kifejeződő szembenállása, ahol a Hongkongi tőzsdén is jegyzett brit bank tulajdonosai bírálták korábban Peking lépéseit.

Fotó: dpa Picture-Alliance/AFP

A befektetői aggodalmak tavaly szeptemberben voltak a legerőteljesebbek, akkor 25 éves mélypontra zuhant a hongkongi tőzsdén a HSBC árfolyama, ám azóta 53 százalékot emelkedett a kurzus

– mondta Józsa Bence, az Equilor elemzője. Hozzátéve: a piac egyre inkább a bank és a pekingi vezetés konfliktusának elsimulását árazza. Ez a spekulációt az is alátámasztja, hogy Peter Wong, a HSBC nemrégiben nyugdíjba vonult ázsiai-csendes-óceáni térségi igazgatója is aláírta azt a petíciót, mely támogatta a hongkongi autonómiát aláásó pekingi nemzetbiztonsági törvényt, illetve bírálta annak nyugati kritikusait. Ráadásul, mindkét félnek nagy a kitettsége, hiszen a hongkongi Hang Seng index kosarában 7 százalékos a HSBC súlya.

Másrészt a londoni bank kötvényrészlegében a kínai kibocsátású, dollárban denominált kötvények súlya még mindig egyharmados, annak ellenére is, hogy ezen a piacon a 2016-os 11,3 százalékról 3,2 százalékra csökkent a HSBC részesedése, s az első helyről a 12. helyre csúszott vissza a bank.

Arról sem szabad elfeledkezni, hogy a kínai kommunista párt idén nyáron ünnepli a 100. évfordulóját. Ezért a szokottnál még vonalasabb a kínai vezetés, mely egyébként is hajlamos azt gondolni, hogy mindig a másik félnek több a veszítenivalója. Most is arra lehet számítani, hogy presztízs kérdésként kezelik, hogy a HSBC udvaroljon Pekingnek. Nehéz megítélni, hogy a londoni bank térségi részlegében látható felfokozott munkaerő mozgás Peking békítésének része, vagy épp ellenkezőleg, a túlzott gesztusok során használódnak el a banki szakértők. Mindenesetre, tucatnyi bankár hagyta el a HSBC kínai részlegét, köztük két ügyvezető, akik a befektetésre ajánlott kínai vállalatokat követték. Az ügyben jártas személyek szerint konkurens bankok várják, hogy leteljen az ilyenkor szokásos „átigazolási” tilalmi idő.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.