Furcsa anomália sújtja az amerikai bankokat a koronavírus-járvány egyik mellékkövetkezményeként:
egy év alatt 27 százalékkal, 17 100 milliárd dollárra nőtt a banki betétben elhelyezett összeg. A hatalmas summa felhalmozása az utóbbi hónapokban is folytatódott, csak március végétől május 26-ig 410 milliárd dollárral gyarapodott, ami ugyan már némi lassulást tükröz, de még mindig a húszéves átlag négyszeresét teszi ki.
A jelenség magyarázata, hogy a pandémia kitörésekor az egyik pillanatról a másikra labilis helyzetbe kerülő vállalati szféra – kihasználva az Egyesült Államokban a jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) által tavaly márciusban nulla százalék közelébe leszállított kamatokat és a szintén akkor indított kötvényvásárlási programot – tekintélyes forrásokat vont be, hogy felkészüljön a kiszámíthatatlan jövőre. Az pedig, hogy a cégek még mindig növelik a betéteiket, a bizonytalanság továbbélését jelzi. A szokásosnál valamivel több készpénz üzleti értelemben még mindig kedvező, mert nem vagyunk túl a pandémián – nyilatkozta például a The Wall Street Journalnak Jeff Shepherd, az Advance Auto Parts Inc. gazdasági igazgatója is.
A Verizon és az AT&T sem hajlik egyelőre befektetési politikája módosítására. A probléma csak az, hogy a céges hitelezés lelassult, és a bankok nem tudnak mit kezdeni a parlagon heverő pénzzel, amely ráadásul még a profitrátájukat is csökkenti. Május végén a pénzintézetek hitel-betét aránya csupán 61 százalékot tett ki, míg tavaly februárban még 75 százalékon állt. A pénzügyi szektor nettó kamatmarzsa a szövetségi betétbiztosító szerint soha nem látott mélységbe zuhant az első negyedévben.
Mindamellett a Fed márciusban ismét hatályba léptette azt a járvány miatt tavaly felfüggesztett szabályt, amely szerint a bankoknak a náluk elhelyezett betétek után is 3 százalékos tőkét kell képezniük.
Lehet, hogy túl korán lépett most a tengerentúli központi bank, hiszen azóta néhány intézet már jelezte, hogy vagy tőkét kell emelniük, vagy nem fogadnak több betétet.
Többen már finoman közölték a lakossági és vállalati ügyfeleikkel, hogy a készpénzállományukat forgassák vissza az üzletbe, vagy vigyék más, jellemzően kisebb bankokba. Sokan csökkentik a betéti kamatokat is, bár a német és a svájci bankok negatív kamatszintjéig még nem jutottak el.
A Bank of New York Mellon a betéteket pénzpiaci alapokba tereli, mert azokra kedvezőbb szabályok vonatkoznak.
Nyilván nem egyedül jutottak erre a megoldásra, hiszen a pénzpiaci alapokban álló 4600 milliárd dollár is új rekord, ahogy a New York-i Fednél egynapos eszközökben tartott 497 milliárd dollár is megdöntött minden eddigi csúcsot.
A pénzpiaci alapok ugyanis egyéb alternatíva híján oda hordják az átterelt betéteket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.