Nagyot szólt tavaly és a nyugdíjpénztári szektor magasan legjobbja volt az Aegon MegaTrend nevű portfóliója, az idén azonban nagy hajrá kellene a 2020-as nettó 26 százalékos hozam megismétléséhez, az év elejétől tegnapig 4,5 százalékkal nőtt a portfólió árfolyama. Így a MegaTrend jó eséllyel nem múlja felül a hazai vagy a vezető amerikai indexeket, de keresett maradt a kockázatot vállaló öngondoskodók körében.
Palkó Mónika, az Aegon Önkéntes Nyugdíjpénztár ügyvezető igazgatója a VG-nek elmondta, a második negyedévben (2020-ról 2021-re) történt átrendeződés az ügyfélállomány tekintetében a MegaTrend alapba, ahova többen átváltottak a tavalyi magas hozameredmény láttán. Hozzátette, a pénztártagjaik túlnyomó része megfontoltabb befektető, és inkább a közepes kockázatú portfólióban helyezi el megtakarításait. Az Aegon Biztosító életbiztosítási üzletágvezetője, Lipták Mónika ezt annyiban egészítette ki, hogy az életbiztosítási állományokban viszont nem tapasztaltak átrendeződést. Ennek az a magyarázata, hogy az életbiztosítások jellemzően hosszú távú megtakarítások, egy-egy piaci esemény hatására kevéssé mozdul a portfólió.
Azt is érdemes figyelembe venni
– jelezték az Aegon szakértői –
hogy az ügyfelek kockázatvállalási képességét a szerződéskötéskori igényfelmérés során meghatározzák, és számukra ennek megfelelő befektetési eszközalapok érhetők el.
A kevéssé kockázatvállaló kliensek jellemzően a piaci mozgások hatására sem váltanak rizikósabb portfóliókba – mondta Lipták Mónika. A portfólióváltás az Aegonnál online módon ingyenes, papíralapon benyújtva jár költségekkel. A fél év végén az önkéntes nyugdíjpénztári tagok 60 százaléka a Kiegyensúlyozott alapban volt, míg a magas kockázatú portfóliókban ötödük található.
A Generali Alapkezelőtől azt a választ kaptuk, hogy az utóbbi időben az ő ügyfeleik is preferálják a részvény típusú eszközalapokat. Köztük kiemelten keresettek a tematikus portfóliók, például amelyek a luxus-, a napi fogyasztási cikkek és a diszkrecionális szektor vállalatainak papírjaiból épülnek fel. A portfólióváltás a Generali-klienseknek évi két esetben ingyenes.
Idén a kockázatos nyugdíjpénztári portfóliók közül kiemelkedik az Allianz Hungária Önkéntes Nyugdíjpénztár Kockázatvállaló nevű portfóliója, amelynek árfolyama ez évben 17,2 százalékkal nőtt, megközelítve a 22-22 százalékkal emelkedő BUX és S&P 500 indexeket.
A 2019. évi záróadatokhoz képest történt némi elmozdulás az Allianznál is, a Kockázatvállaló és a Növekedési portfóliók együttes részaránya 14,29-ról 17,5 százalékra nőtt az elmúlt másfél évben, vagyis amióta a tőzsdék érdemi korrekció nélkül emelkednek.
Az Allianztól azt a választ kaptuk, hogy az új pénztártagok az idén is a Kiegyensúlyozott portfóliót választják legnagyobb számban, azonban megközelítőleg 20 százalékkal kevesebben döntöttek a kockázatokat kerülő portfóliók mellett, mint korábban (2019-ben). Tehát az Allianz új belépői is a magasabb rizikójú portfóliókban kezdtek el gondolkodni, és ennek megfelelően hozták meg döntéseiket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.