A WD és a Kioxia a Reuters értesülései szerint szeptember közepére tisztázzák a megszellőztetett a csipipari fúzió részleteit, az új céget az amerikaiaik vezére, David Goeckeler vinné tovább. Az egyesülés az autóipari csiphiányra nem lenne hatással, viszont a szinergiák révén felpörgetné a főként az okostelefonokban, interneten vezérelt eszközökben (IoT) és számítógépekben használatos, energiát az adattároláshoz nem igénylő NAND memóriacsipek kínálatát, nem beszélve arról, hogy a cégek nyereségtermelő képességét is jelentősen javítaná.
Az 5G-s mobilhálózatok kiépítéséhez és a járvány miatt előtérbe került otthoni munkavégzés fokozott számítástechnikai igényének és a szerverparkok által támasztott kereslet kielégítéséhez nélkülözhetetlen NAND csipek első számú gyártója jelenleg a dél-koreai Samsung a 33 százalékos világpiaci részesedésével. A TrendForce piackutató listáján őt a Kioxia és a Western Digital követi 19, illetve 15 százalékkal. Meghatározó szereplő rajtuk kívül a dél-koreai SK Hynix, az amerikai Micron és Intel.
William Kerwin, a Morningstar elemzője szerint mindenki jól jár, ha a Kioxiát 20 milliárd dolláros értéken veszik számításba a részvénycserés ügyletben: úgy a többségi tulajdonos amerikai Bain Capital és a korábbi anyacég, a Toshiba 40 százalékos tulajdonában lévő Kioxia, mint a WD részvényesei. Utóbbiak lelkesedését a hírre 12 százalékot ugró árfolyam is jelzi. A Kioxia fejlődéséhez azonban más út is járható, a cég tőzsdei bevezetése a pandémia miatt tavaly lekerült a napirendről, de az IPO-terve bármikor leporolható.
Kerwin szerint a piacot jellemző konszolidációt tekintve logikus és a WD helyzetét jelentősen erősítő lépés lenne a fúzió, egyrészt amiatt, hogy a két cég eleve régi partnere egymásnak (közös gyáruk is van Japánban), másrészt amiatt, hogy a riválisok is mozgolódnak: elég arra gondolni, hogy engedélyezési eljárás alatt áll az SK Hynixnek az Intel NAND csipgyártó üzletágára tavaly októberben tett 9 milliárd dolláros vételi ajánlata, amellyel 23 százalékosra növelhetné világpiaci részesedését.
Nem kérdés, hogy ehhez hasonlóan a Western Digital–Kioxia frigy részleteit és piaci hatásait is tüzetesen megvizsgálja majd az amerikai, a kínai és az európai versenyhatóság. Elég egyiküknek nemet mondani, máris ugrik az üzlet, ám ilyenkor a felek kellő rugalmasságról szoktak tanúbizonyságot tenni, hogy megszerezzék a jóváhagyásokat. A közelmúltban több óriásüzletet hiúsult meg a monopóliumellenes fellépés miatt. Az amerikai Qualcomm például 2018-ban 44 milliárd dollárért vitte volna az autóipari csipek gyártásában élenjáró holland NXP Semiconductorst, de ezt a kínaiak nem nézték jó szemmel.
Donald Trump amerikai elnök pedig szintén 2018-ban azt vétózta meg, hogy a Qualcommot megvegye a szingapúri–amerikai Broadcom, amely pedig még az ázsiai székhelyét is otthagyta az üzlet kedvéért – mindhiába. Európa is a kerékkötője volt már több ügyletnek is, most épp a brit versenyhatóság fúrja gőzerővel az amerikai Nvidiának az angol ARM csiptervező cégre tett 40 millió dolláros ajánlatát. Múlt pénteken jelezték, hogy erre nem adják áldásukat, de hagytak időt a feleknek a további megoldáskereséshez. Az ARM a világ legnagyobb grafikai és mesterségesintelligencia-csipeket tervező vállalata, érthető tehát a kiemelt védelem, noha a cég 2016 óta a japán SoftBank befektetési társaság tulajdonát képezi.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.