Folytatódott a nyersolaj jegyzésárak emelkedése kedden, az amerikai WTI típus hordónkénti ára 85 dollár fölé nőtt, a Brent árfolyam pedig megközelítette a 88 dollárt, ilyen árazással utoljára 2014-ben találkoztak a kereskedők. A napi áremelkedés 1,8 és 1,2 százalékos volt.
Szokásos havi jelentésében a Kőolaj – exportáló Országok Szervezete (OPEC) megerősítette, erőteljes keresletnövekedésre lehet berendezkedni 2022-ben, a kétségtelenül fennálló kockázatok, a koronavírus Omikron verziója és a várhatóan tovább emelkedő kamatkörnyezet ellenére.
A napi globális igény átlagosan 100,8 millió hordónyi lehet 2022-ben 4,1 millióval több, mint tavaly. A kamatokkal kapcsolatban az OPEC szakértői kijelentették, a monetáris szigorítások szerintük nem vetik vissza a globális gazdasági növekedést, hanem inkább csak a túlfűtött gazdasági környezetet „kalibrálják” újra.
Az olajkereslet várhatóan a harmadik negyedévben lépi át a 100 millió hordós napi szintet, amire utoljára 2019-ben volt példa. A kartelltagok kibocsátása decemberben 27,9 millió hordó volt naponta, 167 ezerrel több mint a megelőző hónapban, tehát a tervezett 400 ezer hordós kínálatbővítési plusz ezúttal sem valósult meg. Ezt a tényt is figyelembe vették
a Goldman Sachs elemzői, akik szerint száz dollárra emelkedhet az északi-tengeri Brent olajfajta hordónkénti ára a harmadik negyedévben, elsősorban annak okán, hogy a kínálat továbbra sem elégíti ki a keresletet, miközben az OECD-országok olajtartalékai a nyárra 2000 óta a legalacsonyabb szintre esnek
A Goldman szakértői a Brentre vonatkozó idei átlagár várakozásukat 81 dollárról 96 dollárra módosították, a jövő évi prognózisban pedig hordónként 105 dollárt várnak, az eddigi 85 helyett. Az elmúlt hetek olajáremelkedésének egyik okát a november óta tartó kínálati egyensúlytalanságban látják, a napi hiány félmillió hordó volt a világpiacon. A vizsgált időszakban a kőolajigény a megdrágult földgáz miatt is nőtt, valamint ráerősített a folyamatokra az élénkülő kínai ipari aktivitás is.
Hozzájárult az ellátási aggodalmakhoz az is, hogy az OPEC-tag Egyesült Arab Emirátusok ellen az Iránnak szövetséges jemeni huszi lázadók dróntámadást hajtottak végre hétfőn, Abu-Dzabi repülőtere közelében. A huszik célpontjai üzemanyagszállító teherautók voltak, s figyelmeztették az Emírségeket, hogy több létesítményt is célba vehetnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.