A szokottnál is élénkebb figyelemmel kíséri a piac a csütörtökön esedékes amerikai inflációs adatokat. A fogyasztói árindex (CPI) növekedésének éves üteme a 9,1 százalékos júniusi négy évtizedes csúcs után lassulni kezdett. A novemberi adat 7,1 százalék volt, decemberre pedig 6,5 százalékos az elemzői konszenzus. Az ennél is
alacsonyabb adat már a Fed héja-kamatpolitikájának szelídülését vetítené előre,
ami dollárgyengítő és euróerősítő hatású lenne, nem mellesleg a forintot is támogatná.
Talán nem véletlenül kezdte éppen most pedzegetni a The Wall Street Journal, hogy az elemzők és a döntéshozók egyre jobban kicsontozzák a klaszikus CPI-t. Nem újdonság az árindex volatilis összetevőinek lefejtésével nyert maginfláció. Annál izgalmasabb, hogy nincs egységes módszertan, s
újabban egyre mélyebb rétegeket keresnek az elemzők, illetve újabb irányokból metszenek az infláció húsába, hogy kinyerjék a szupermag-inflációt.
Ma már nem elég csupán a szolgáltatásokat, az árukat és az energiaszámlákat szétbontani. Persze sok befektető csütörtökön megelégszik a csupasz CPI-vel, míg sokan mások azt nézik, hogy mit mutat a havi változás, ha eltekintünk az élelmiszeráraktól és az energiahordozóktól. Néhányan azonban már arra is kíváncsiak, hogy mit mutatnak az alapvető szolgáltatások, mondjuk a lakhatást nem számítva, vagy a lakhatástól és az orvosi ellátástól eltekintve.
Az Egyesült Államokban az elmúlt hónapokban elég ellentmondásos az árak alakulása. Miközben
a szolgáltatások drágulnak, alapvető árucikkek lettek olcsóbbak.
A szolgáltatások árát a forró munkaerőpiac miatt emelkedő bérköltségek fűtik, míg az árupiacokon a bővülő kínálat és a szűkülő kereslet kölcsönhatása érvényesül.
Tavaly elég volt a CPI fő számaira fókuszálni,
az önmagában is sokkoló volt – mondta Roger Hallam, a Vanguard szakértője, hozzátéve: a szolgáltatások egyre nagyobb súllyal nehezednek az inflációra, emiatt a befektetői fókusz a munkaerőpiaci adatokra helyeződik át.
Jerome Powell Fed-elnök is kiemelte a lakhatási költségektől megtisztított alapvető szolgáltatások árindexének fontosságát. Emiatt a befektetők számára most az a kérdés, mennyire kell aggódni a szolgáltatások tartósan magas inflációja miatt.
Érdekes megközelítést alkalmaz Omair Sharif, az Inflation Insights kutatócég elnöke. Szerinte a magas szolgáltatási infláció
egyik tényezője a légitársaságok viteldíjainak megugrása
volt, részben a megnövekedett üzemanyagköltségek miatt. Ezért nemcsak az energiaköltségektől és a lakhatástól tisztítja a mutatót, hanem az orvosi ellátástól és a szállítási díjaktól is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.