BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fürge volt a díjemeléssel a Magyar Telekom, német anyavállalata még a kanyarban sincs

A Deutsche Telekom még csak mérlegeli, hogy megemelje-e árait Németországban, holott egyik legnagyobb riválisa már előállt a farbával. A bonni székhelyű konszern húszéves csúcsra dráguló részvényei főként Amerikából kapják a hátszelet.

Ki korán kel, aranyat lel – vélhetik a Magyar Telekomnál, hiszen a Deutsche Telekom (DT) többségi részesedésével működő cég anyavállalatát is megelőzve jelentette be, hogy március 1-jétől 14,5 százalékos díjemelést hajt végre.

Deutsche Telekom - Bonn
Fotó: Oliver Berg

Gaál Gellért, a Concorde vezető részvényelemzője úgy nyilatkozott a Világgazdaság kérdésére – ismerve a cégvezetés konzervatív megközelítését –, hogy 

az emelés pozitív nettóhatással járhat a Magyar Telekom EBITDA-jára, illetve az adózott nyereségére.

Pedig – ha nem is olyan mértékben, mint idehaza – Németországban is megugrott az infláció, tavaly éves átlagban 7,9 százalékkal lőttek ki a fogyasztói árak Európa legerősebb gazdaságában.

Ráadásul a DT legnagyobb riválisa, a Telefónica Deutschland, amely az O2 és a Blau nevű telefonhálózatot is üzemelteti, már közölte, hogy – maximum 10 százalékkal – megemeli mobildíjait tavasztól.

A korábbiakkal ellentétben változatlan árakon már nem tudjuk tovább növelni a teljesítményünket

– indokolta a lépést Markus Haas vezérigazgató.

A megemelt díjakkal először a feltöltőkártyás felhasználók és az új ügyfelek szembesülhetnek majd. 

A korábbi előfizetők emelés esetén a német jog szerint különleges felmondási jogot kapnak.

A másik két nagy német mobiltelefon-szolgáltató azonban eddig nem igazította árait az inflációhoz. A Deutsche Telekom a Handelsblattnak elárulta, hogy 

minden lehetőséget nyitva tart az esetleges áremelésekkel kapcsolatban.

A Vodafone pedig azt közölte, hogy általában nem nyilatkozik előre árképzése jövőbeli alakulásáról. 

Azonban ami késik, nem múlik. Torsten Gerpott, a Duisburg-esseni Egyetem távközlési professzora szerint a Telefónica bejelentése a mobiltelefon-piacon várható általános áremelkedés előjátéka. 

Ez egy oligopolisztikus piac, gyenge versennyel

– mondta a Börse Online-nak. Üzleti szempontból a döntést érthetőnek tartja, elvégre az elektromos áram és az építési munkák nagyon megdrágultak.

A Deutsche Telekom részvényárfolyama egyébként idén is folytatta a hegymenetet. 

A 18,67 eurós év végi zárás után szerdán napközben már 20,3 euró környékén kereskedtek vele, és bár a keddi 20,63 eurós idei csúcsáról több mint 1 százalékkal került lejjebb, az utóbbi napoktól eltekintve utoljára húsz éve járt ezen a szinten.

A Deutsche Telekom árfolyama 6 havi
 

A részvény mindenekelőtt az Egyesült Államokból kapja a hátszelet. A DT ottani leánya, a T-Mobile US január elején közölte, hogy a negyedik negyedévben nettó 1,82 millió, éves szinten pedig 6,4 millió fővel növelte szerződéses ügyfelei számát.

Az elemzők szerint még van perspektíva a részvény előtt, hiszen a Refintiv 28 elemző ajánlásából kiszámolt mediánkonszenzusa 25 eurós célárral ajánlja vételre a papírt.

 

Van még tartalék a féléves csúcsra ért Magyar Telekomban

Az elemzői konszenzus már 480 forintos célárról regél.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.