Az Egyesült Államokban javában zajlik a jelentési szezon, de a jövő hét végétől már az európai vállalatok negyedik negyedéves beszámolói is futószalagon érkeznek, és bár az elemzők sorra vágják vissza prognózisukat, az előjelek továbbra is alapvetően kedvezők.
A kontinens cégeinek krémjét alkotó Stoxx 600 indextagok forgalma négy, a nyeresége pedig 10,7 százalékkal bővülhetett 2022 utolsó három hónapjában a Refinitiv elemzői konszenzusa szerint.
Az európai vállalati szektortól a tengerentúlinál lényegesen erősebb teljesítményre számítanak a szakértők. Azzal együtt is, hogy eredményprognózisaikat az elmúlt három hónap során meredeken visszavágták: novemberben még 20 százalék feletti nyereségbővülést vizionáltak az elemzők, a várt dinamika mára azonban lefeleződött.
A prímet – az előző negyedévekhez hasonlóan – ezúttal is az energiacégek vihetik, amelyek profitja újabb 40 százalékkal szaladhatott meg 2022 végén. Az amerikai szektortársakkal szemben Európa pénzügyi vállalatai is jó erőben fordulhattak rá az idei évre, náluk bő harmadával nagyobb profitra van kilátás.
Ugyancsak két számjegyű lehetett a bővülés a ciklikus fogyasztási cikkeket gyártók és az iparcégek körében, a többi szektorban viszont apadhattak a profitok, a legnagyobb visszaesésről a nyersanyagtermelők számolhatnak be.
Az elemzői prognózis teljesülésére ugyan nincs garancia – a szakértők sokszor fölé, de inkább alálőnek –, a befektetők azonban az adatokat is leginkább ezek tükrében értékelik, ezáltal pedig jelentős piacmozgató szerepük lehet.
Már csak ezért is érdemes megnézni, hogy mely cégek okozhatják a legnagyobb csalódást, illetve hol van a legnagyobb esély a konszenzus túlszárnyalására. A Refinitiv erre is kísérletet tett saját modellje alapján, amelyben az egyes elemzői eredménycélszámok átlagolása helyett a legjobb minősítésű elemzők előrejelzését nagyobb súllyal veszi figyelembe.
E szerint az Adidas befektetőinek lehet okuk a legnagyobb óvatosságra, a német sportszergyártó óriás várt, 2,38 eurós egy részvényre jutó eredményét (EPS) ugyanis több mint 20 százalékkal becsülhetik túl a szakértők.
Csúnyán cserben hagyhatja a részvényeseket az innovatív élelmiszeripari szolgáltatásokban utazó Hellofresh is, amely közel nyolc százalékkal múlhatja alul a konszenzust a Refinitiv szerint. Túlzó lehet az elemzői optimizmus a norvég Telenor, valamint az ipari eszközöket gyártó finn Wärtsilä és az Anglo American bányatársaság esetén is.
A pólus másik végén a csatornaalagutat, valamint kiterjedt európai vasúthálózatot üzemeltető Getlink áll, a párizsi központú társaság mintegy 17 százalékos kellemes meglepetést okozhat EPS-soron a hivatalos elemzői várakozásokhoz képest.
Egyaránt mintegy négy százalékkal a konszenzus felett teljesíthet a finn acélipart képviselő Outokumpu, valamint az ugyancsak észak-európai Tele2 távközlési társaság. A túlzottan pesszimistán „beárazott” európai cégek listáján szerepel a patinás svájci liftgyártó Schindler Holding és az InterContinental Hotels szállodaüzemeltető is.
Természetesen a Refinitiv modellje sem hibabiztos, a 2021-es vállalati eredményekre vonatkozóan például 60 százalékban bizonyult pontosnak az alul-, illetve felülteljesítő cégek kiszűrésében, érdemes tehát az adatszolgáltató pontosított prognózisát is némi körültekintéssel kezelni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.