Az idén több mint 2 milliárd dollárnyi befektetés érkezett a kínai részvényeket vásárló és követő, Amerikában jegyzett befektetési alapokba. Ez a trend öt hete tart, és markáns különbséget jelent a tavalyi második fél évhez képest, amikor egymilliárd dollárt vontak ki a piacról a befektetők.
A befektetői hozzáállás változása nemcsak a kínai ETF-ek és befektetési alapok népszerűsége miatt szembetűnő, hanem az amerikai társaik vonzerejének teljes elpárolgása miatt is.
Az elmúlt hat hétben az amerikai ETF-ekből és befektetési alapokból 31 milliárd dollár folyt ki, amit a befektetők kötvényalapokba és nemzetközi részvényalapokba helyeztek át.
A kínai újranyitás hatalmas lökést adott az ország korábban padlón lévő piacának: a részvények árfolyama jelentős visszapattanáson ment át a korlátozások feloldása óta, hisz a befektetők igyekeznek meglovagolni a kibontakozó trendet.
A lendület pedig nem hagy alább: az MSCI Kína index, amely a tőzsdén jegyzett legnagyobb kínai cégek árfolyamát követi, 45 százalékot emelkedett október óta, igaz, ennyi útja hátra is van a 2021 eleji szintek eléréséig.
A kínai piac vonzerejét az optimista vállalati nyereségvárakozások adják, amelyek az amerikai cégek esetén jó eséllyel bekövetkező nyereségrecesszió árnyékában kifejezetten vonzók.
A kínai gazdaság növekedésére vonatkozó előrejelzését a Fitch Ratings 5 százalékra emelte a korábbi 4,1-ről, illetve a Nemzetközi Valutaalap is optimistább képet fest a világgazdaság kilátásairól a kínai újranyitás következményeit szemlélve.
A kínai technológiai óriásokra nehezedő nyomás is enyhülni látszik: az amerikai felügyelet ugyanis sikeresen megszerezte a náluk is jegyzet kínai cégek könyvelését, így elkerülhető lett azok tömeges elvtávolítása a tőzsdéről. A két legnagyobb név, az Alibaba és a Tencent Amerikában jegyzett részvényei jól teljesítenek: az előbbi 18 százalékos pluszban jár, az utóbbi 13 százalékot erősödött 2023-ban.
Az újranyitás a nyersanyagok piacán is elhozta a fellendülést. A réz amerikai határidős jegyzése 2003 óta mért legjobb januárját produkálta, míg az alumínium londoni jegyzése 1,5 százalékot emelkedett az idén a cink 4,2, illetve az ón árának 11 százalékos ralija mellett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.