A tavalyi első negyedévben elért extrém magas bevételeihez mérten az OMV energia- és vegyipari csoport forgalma ugyan mintegy harmadával, 10,9 milliárd euróra esett vissza, ám – amint Alfred Stern vezérigazgató kiemelte – a cég ennek ellenére minden idők második legerősebb első negyedévéről adott számot pénteken.
Meghaladta az 1,86 milliárd eurós várakozásokat az osztrák vállalat nagyjából ötödével, 2,1 milliárd euróra csökkenő tisztított üzemi eredménye is, és szintén jobb lett a vártnál a 31 százalékkal, 592 millió euróra zsugorodó nettó nyeresége is.
Integrált üzleti modellünk erejét mutatja, hogy ilyen eredményeket tudunk elérni még egy volatilis környezetben is
– mutatott rá Stern.
Az olaj- és vegyipari üzletágai mellett jelentős földgázdivízióval is rendelkező OMV több forrásból származó gázbeszerzését – megawattórára számolva – az idei prognózis szerint átlagosan 35 eurós áron biztosíthatja.
A téli gáztárolással kapcsolatban a vezérigazgató ismertette:
Épphogy megkezdtük a betárolást, és a tárolóink töltöttsége már 70 százalékos, szemben a tavalyi év azonos időszakában mért 15-20 százalékos mutatóval.
Stern azt is kifejtette, hogy az OMV óriási előrelépést tett tavaly a gázbeszerzés diverzifikálásában, így most már bármikor képesek ellátni vevőiket, még az orosz szállítások esetleges elmaradása esetén is.
Egyelőre azonban a Gazprom 100 százalékban teljesíti az Ausztriába irányuló szállítási szerződéseit, mi pedig átvesszük az orosz gázt, mert ez is segít megőrizni a gázárak a jelenlegi szintjét
– emelte ki a vezérigazgató.
Az OMV romániai leányvállalata, az OMV Petrom és a román Romgaz 50-50 százalékos tulajdonában álló fekete-tengeri Neptun-gázmező kitermeléséről a beruházási döntést várhatóan 2023 közepére hozzák meg, míg a termelés 2027 elején indulhat. Európa legnagyobb gázmezeje mintegy 50 milliárd köbméter gázmennyiséget rejt, ám az OMV főnöke azzal számol, hogy nagyjából 15 éven belül kimerül.
A cégcsoport összesen 3,8 milliárd eurós tőkeberuházást tervez 2023-ban, enyhén megemelve korábbi 3,7 milliárdos célkitűzését.
A tavalyi eredménye után 2,8 eurós csúcsosztalékot fizető OMV részvénykurzusa péntek délelőtt 0,8 százalékkal, 42 euróra süllyedt. A Refinitiv elemzői egyébként a papírt 55,5 eurós medián célárral ajánlják vételre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.