Bár hétfőn kilőtt az olaj ára a szaúdiak egyoldalú bejelentésére a kitermelés napi egymillió hordós csökkentéséről, ám a Citi elemzői szkeptikusak a lépés árfelhajtó hatásának tartósságát illetően. Szerintük, nem valószínű a „fenntartható áremelkedés” a 80-90 dolláros árszintre, mert a gyenge fundamentumok ennél alacsonyabb olajárat indokolnak az év végére. A Citi-kommentár ingadozó negyedéves átlagárakat vetít előre, s a prognózis 81 dolláros Brent az idei első fél évben, míg az év második felében 72 és 90 dollár lehet az ársáv két széle.
A Citi elemzői olyan tényezőkre hivatkoztak, mint a gyengébb kereslet és az év végére erősödő kartellen kívüli, nem OPEC-kínálat, továbbá az Egyesült Államokat és Európát fenyegető recesszió, valamint a kínai növekedés lassulása. Ahhoz, hogy az olajárak idén és jövőre magasabbak legyenek, az OPEC+ összehangolt lépéseire lenne szükség. Ezt
Szaúd-Arábia nem tudja egyedül tartósan megoldani, legfeljebb időleges árhullámokat kelthet az olajpiacon.
És arról sem szabad elfeledkezni, hogy az ukrajnai háborút finanszírozó, nyugati szankcióktól sújtott Oroszország diszkontáron önti az olajat az indiai finomítókba.
Szaúd-Arábiát egyre jobban nyomasztja a Vision 2030 határideje. A stratégiaváltás jegyében csökkentik az ország olajfüggőségét, diverzifikálják a gazdaságot, fejlesztik az egészségügyet, az oktatást, az infrastruktúrát és a turizmust. Persze
a nagy ívű nyitás kulturális forradalmat is feltételez a sok szempontból a középkorban ragadt országban.
Amíg korábban korlátozták az európaiak beutazását, most ellenben kifejezetten várják őket.
Nagy a nyomás, mivel egyszerre sok projekt megy át az építési fázisba, ezért óriási igény van tőkére
– mondja Karen Young, a Columbia Egyetem Globális Energiapolitikai Központjának vezető kutatója.
Bár az olajon kívüli bevételek 9 százalékkal nőttek az idei első negyedévben, Szaúd-Arábia bevételeinek közel kétharmada még mindig a fosszilis tüzelőanyagok értékesítéséből származik.
A külföldi befektetések dinamikája is elmarad a várttól. Szaúd-Arábia 2030-ra évi 100 milliárd dollár közvetlen külföldi befektetést (FDI) céloz. Tavaly 7,9 milliárd dollárt sikerült elérni, ami 60 százalékos visszaesés a tavalyelőtti értékhez képest.
A tőkeigény óriási, hiszen csak a futurisztikus Neom város építése 500 milliárd dolláros projekt, amelynek a 2029-es Ázsiai Téli Játékokra készen kell állnia a sivatagban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.