Hatalmasat fordult a világ a kínai tőkével az elmúlt években: míg néhány évvel ezelőtt még New York-i luxushotelek, mára stratégiai fontosságú eszközök, mint például az indonéz nikkelbányák váltak a távol-keleti befektetők elsődleges célpontjaivá.
A fordulat mögött egyik oldalról a kínai tőkével szembeni fokozódó nyugati ellenérzések, míg a másik oldalról a növekvő geopolitikai feszültségek és a gyengélkedő kínai gazdaság nyomása áll, melyek eredője egyértelműen a stratégiai fontosságú befektetések felé fordította el a távol-keleti tőke mozgását.
A kínai irányváltás legnagyobb nyertese idén egyértelműen az elektromos autók akkumulátorainak alapjául szolgáló nikkelben gazdag Indonézia volt, de a Közel-Kelet, Afrika és Közép-Ázsia is jelentős tőkebeáramlásra számíthat a következő időszakban.
Az elemzők szerint az idegen tőke mozgásának változása példásan mutatja be, hogyan reagál Kína az egyre romló nyugati, főként amerikai kapcsolataira: a luxusberuházások helyett erősíti kereskedelmi kapcsolatát szövetségeseivel, és igyekszik olyan ágazatokba fektetni,
amelyeken keresztül megkerülhetetlen szereplője maradhat a globális piacnak.
Szakértők szerint a kínai nagytőke megcsappanása Nyugaton könnyen az újonnan létrejövő munkahelyek számának csökkenését okozhatja, mivel a vállalkozók számára elérhető finanszírozási források szűkülésével jár, kiemelik: a Szilícium-völgy számára különösen fájdalmas lehet a folyamat, mivel a tech startupok rendszeresen nyúltak kínai működő tőkéhez életútjuk kezdetén.
Az elemzők rámutatnak: a külföldre irányuló közvetlen kínai befektetések nagysága a bukdácsoló hazai gazdaság nyomán nem csak a Nyugat felé, de általánosságában is megfogyatkozott tavaly, egy év alatt 18 százalékkal, 146,5 milliárd dollárra zsugorodott.
Kína képessége arra, hogy fejlett nyugati piacokba tudjon fektetni, folyamatosan csökken
– emelte ki Louis Kuijs, az S&P Global Ratings vezető távol-keleti piaci elemzője.
A szakértők szerint a kínai tőke visszahúzódása kedvezően hathat a korábban általa vastagon érintett országok ingatlanpiacainak árazására, amelyet a korábbi folyamatos keresletén keresztül az egekbe pumpált. E vonatkozásban Magyarország, Kanada, Ausztrália és az Egyesült Államok piacait emelték ki elsődlegesen.
Kína okozhat fejtörést a nyugati cégeknek és befektetőiknek a következő napokbanA kínai gazdaság gyengélkedése sokba kerülhet az ázsiai országban jókora kitettséggel rendelkező nyugati cégeknek, ami már a második negyedéves eredményszámokban is megmutatkozhat a következő néhány hét során. |
Az elemzők rámutatnak: míg 2016-ban Kína 84 milliárd dollárt fektetett be a G7-országok piacain, tavaly ez a szám ennek töredékére, 7,4 milliárd dollárra csökkent. A kép azonban Európa egészét tekintve sem mondható fényesnek, sőt: az öreg kontinensen tavaly évtizedes mélypontot jelentő, mindösszesen 8,8 milliárd dollárnyi kínai tőke talált gazdára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.