Elindult szerdán reggel a Bukaresti Értéktőzsdén (BVB) a Hidroelectrica részvényeivel történő kereskedés, miután Románia eddigi legnagyobb részvényjegyzése keretében egy héttel ezelőtt lezárult a nyilvános ajánlattétel az energiavállalat papírjaira. Az ország legnagyobb energiavállalata a várakozásoknak megfelelően teljesít: a 7900 forintnak megfelelő 104 lejes (1 lej 76 forint) kibocsátási ár 10 százalékkal, 115 lejre nőtt részvényenként az első órákban, és a Hidroelectrica papírjaival való kereskedés volumene rövid idő alatt meghaladta a félmilliárd lejt. Az esemény alkalmából jóformán a teljes román kormány, a jegybank elnöke, a romániai pénzügyi világ képviselői tiszteletüket tették a bukaresti tőzsdén, ahol Jenny Johnson, a Franklin Templeton vagyonkezelő elnöke elmondta,
az energiavállalat a bukaresti börze legnagyobb cégévé lépett elő.
A Hidroelectrica tőzsdére kerülésével eljött az igazság pillanata a vállalat számára. Eddig bármennyit lehetett filozofálni, most viszont valóban kiderül, mennyit ér a cég
– állapította meg lapunknak Borbély Károly, az ország áramellátásának egyharmadát fedező energiavállalat felügyelőbizottságának tagja. Borbély elmondta, tisztában voltak vele, hogy nagy lesz az energiavállalat részvényei iránti érdeklődés, mivel 2015 óta készítették elő a Hidroelectrica tőzsdére vitelét. Ami egyébként már több mint tíz évvel ezelőtt is a román kormány szándékában állt, ám egy 2013-ban született határozatban elhalasztották a nyilvános részvénykibocsátást.
Az a hatalmas bizalom, amelynek most a vállalat örvend, nem egyik napról a másikra lett felépítve, hanem az elmúlt hét-nyolc év munkája. Folyamatosan építettük a tőzsdére vitel folyamatát, évente három-négy konferencián vettünk részt Londonban, New Yorkban, ahol befektetési alapoknak ismertettük a cég üzleti, fejlesztési terveit
– idézte fel Borbély, aki szerint a társaság már jóval hamarabb szerette volna lebonyolítani a tőzsdei bevezetést.
A felügyelőbizottság stratégiáért és részvénykibocsátásért felelős albizottságának elnöke rámutatott,
a Hidroelectrica tőzsdei bevezetésének volumene egyenértékű a korábban a tőzsdére vitt összes többi állami vállalat – Romgaz, Transgaz, Transelectrica, Electrica – tőzsdei tranzakcióinak összegével.
Szerinte azért is tekinthető történelmi pillanatnak a mostani a román pénzpiac tekintetében, mert a Hidroelectrica a Bukaresti Értéktőzsde indexének mintegy 16-17 százalékét fogja kitenni, ezáltal a börze eddigi legnagyobb szereplőjével, a Transilvania Bankkal vetekszik.
„Fantasztikus pillanat a román tőzsde számára, hogy ekkora volumenű beruházási szándékkal rendelkező befektetési alapok és magánszemélyek is részvényt vásároltak. Arra még nem volt precedens, hogy magánszemélyek 1,2 milliárd euró értékben jegyezni próbálnak részvényeket. Ez hatalmas bizalmat jelent a beruházók részéről, amit mindenképpen kamatoztatni kell” – állapította meg Borbély Károly, aki szerint az elmúlt években komoly fejlődésnek indult a társaság, privát menedzsment került a cég élére, a politikai szféra egyre kisebb befolyással bír.
Kérdésünkre a Hidroelectrica felügyelőbizottságának tagja úgy vélte, a mostani tranzakció hozzájárul ahhoz, hogy a bukaresti tőzsde mutatói jobbak legyenek, kedvezőbb besorolást kapjon a nemzetközi hitelminősítőktől. Mindez azt vonná maga után, hogy a közepes és nagy befektetési alapok biztonságos piacnak tekintik Romániát, ezért a számukra előnyös tranzakció reményében be mernek ruházni az országban. A korábban távközlési és informatikai miniszteri tisztséget betöltő Borbély úgy véli, a Hidroelectrica tőzsdére vitele utat nyithat további romániai cégek részvénykibocsátása előtt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.