Negyedik napja zuhannak a feltörekvő piaci devizák, az elemzők szerint a mélyrepülés mögött az országcsoporton kívüli és beüli tényezők egyaránt meghúzódhatnak.
Az MSCI feltörekvő piaci devizáit követő indexe 0,8 százalékot vesztett értékéből a hét folyamán, ezzel szinte teljes egészében lenullázta az idén év eleje óta elkönyvelt árfolyamerősödését. A mutató szakadása elsősorban a kínai iPhone-tiltással, a Fed tovább és magasabban ragadó kamatpályájával, illetve a vártnál jelentősen gyengébb német gazdasági adatok nyomán előálló befektetői aggodalmaknak tudtató be a szakértők véleménye szerint, mely együttállás negatív kilátásokat hozott el a kockázati eszközök piaca számára.
A lassú kínai növekedés, a tartósan héja Fed és az eurózóna stagflációs kilátásai nem túl kedvező tényezők a feltörekvő devizák számára
– fejtette ki Piotr Matys, az InTouch Capital Markets devizapiaci elemzője.
Az elmúlt napok legnagyobb veszteségeit a közép-európai devizák könyvelték el, amelyek lába alól az euró értékvesztésével némileg kicsúszott a talaj: a legnagyobb mértékben, 3,2 százalékkal a zloty kurzusát rángatták meg a piacok a vártnál nagyobb jegybanki kamatvágás nyomán, ugyanakkor a forint 2,3 százalékos dollárral szembeni eheti gyengülése sem elhanyagolható.
Az MSCI feltörekvő piaci devizaindexének kurzusának értékvesztését ugyanakkor a török líra és a jüan mélyrepülése is elősegítette.
A líra árfolyama ugyanis egymást követő ötödik napja is folytatta zuhanását még annak ellenére is, hogy Erdogan elnök új pénzügyi kabinete – látványos kamatemeléseken keresztül – elkezdte az ortodox gazdaságpolitika felé kormányozni az ország monetáris politikáját a közel 60 százalékos inflációs nyomás árnyékában.
Nem biztos, hogy Kína valaha is megelőzi az Egyesült ÁllamokatA mélyen gyökerező strukturális problémák nehezítik, hogy a világ legnagyobb gazdaságává váljon. |
A jüan vállát azonban a gyengélkedő gazdasági teljesítményen túl az iPhone-ok betiltásával kapcsolatosan ismételten felmerülő diplomáciai bonyodalmak, illetve a megállíthatatlanul erősödő dollár negatív hozadékai is nyomják, mindennek következtében
a jüan 16 éves mélypontra került a dollár ellenében.
Ahhoz, hogy a feltörekvő piacokra irányuló tartós tőkeáramlást kellőképpen ösztönözni lehessen, Pekingnek egy átfogó reformcsomagot kellene bemutatnia a kínai gazdaság strukturális problémáinak kezelésére, a Fednek pedig jeleznie kellene, hogy 2024 első felében akár már kamatcsökkentésre is sor kerülhet – tette hozzá az elemző.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.