Ötödik egymást követő hónapját is pluszban zárhatja a bitcoin, ha a legnagyobb kriptodeviza árfolyamát holnap estig nem rángatják meg számottevően a piacok – ez pedig olyan nyerő sorozatot jelentene a token számára, amire a 2021-es pandémiás rali óta nem volt példa, amely a történelmi árfolyamcsúcs, a 69 ezer dolláros szint elérésével zárult.
A bitcoin árfolyama az idei évet 42 530 dolláron nyitotta, majd az ETF-ek engedélyezését követő, rövid életűnek bizonyuló, katartikus piaci hangulatban a 49 ezer dolláros szintet is megütötte, mielőtt közel 20 százalékkal, egészen 38 500-ig esett, ahonnan mára 43 370 dollárig tudott erősödni.
Az árfolyam rapszodikus januári mozgása mögött egyes elemzők szerint a Fed kamatpályájának újragondolásán túl az ETF-eket övező „vedd a pletykára, add el a hírre” befektetői attitűd és az új parkett fokozatos tőkepiaci integrációja is állhat.
A bitcoin-ETF-ek ugyan piacra kerülésük első 12 napja során 26 milliárd dollárnyi forgalmat bonyolítottak le, megdöntve ezzel az ETF-piaci debütálások forgalmi és tőkeáramlási rekordjait is, az első napok mégis inkább a konszolidációról szóltak.
A Grayscale zárt végűből tőzsdén kereskedetté alakított alapjából ugyanis több mint 5 milliárd dollárnyi tőkét vontak ki a befektetők eddig – köszönhetően elsősorban annak, hogy ebben az alapban volt korábban lekötve a bedőlt FTX kriptotőzsde vagyonának nagy része, melyet most a felszámolási eljárás során lendületesen elkezdtek értékesíteni az ügyvédek, több mint egymilliárd dollárnyi részesedést téve pénzzé.
A Grayscale alapjából, amely jelenleg 20,8 milliárd dollárt kezel, azért is szállnak ki a befektetők, mert ez az ETF rendelkezik messze a legmagasabb díjakkal és költségekkel az új piacon: a cég 1,5 százalékos kezelési költséget számít fel a befektetőknek, ami merőben eltér az új szegmensben egyre élesedő árversenybe bocsátkozó versenytársak politikájától.
James Seyffart, a Bloomberg kriptopiaci elemzője rámutatott: a bitcoin-ETF-piac tíz jelenlegi szereplője közül heten bevezető ajánlatként nullaszázalékos jutalékkal kezelik a befektetők tőkéjét, és a kezdeti kedvezmények után is legfeljebb 0,3 százalékig tolják majd fel a mutatót – szemben a Grayscale-lel, amely sem kezdeti akciót, sem pedig költségcsökkentési terveket nem hirdetett meg.
Az árversenybe tegnap éjszaka már az Invesco és a Galaxy is beszállt: a két alapkezelő egy közös bitcoin-ETF-fel van jelen a piacon, amely BTCO ticker mellett fut, ennek költségeit a friss döntésük nyomán, a kezdeti nullaszázalékos bevezető ajánlatot követően, az eredetileg tervezett 0,39 százalék helyett mindössze 0,25 százalékig emelik majd meg, amivel egy szinten lesznek a BlackRock 2,1 milliárd dollárt, illetve a Fidelity 1,9 milliárd dollárt kezelő alapjával is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.