A bitcoin-ETF-ek indulását követő pillanatnyi hurráoptimizmus után földbe állt a legnagyobb kriptodeviza árfolyama, és a tőzsdén kereskedett alapok tőkemozgása sem kecsegtet túl sok jóval a szegmens jövőjére nézve, ez pedig végsősoron akár még a Coinbase kriptotőzsde bedőléséhez is vezethet – hívták fel a figyelmet a JPMorgan szakértői egy friss jegyzetükben.
A befektetési szakemberek véleménye szerint az ETF-eket övező, fokozott piaci hangulat ugyan arra elegendő volt, hogy elhozza a tavaszt a kriptopiacra a sokáig elhúzódó, zimankós tél után, de hosszú távon kifullad majd a lendület, és csalódni fognak a befektetők.
A JPMorgan szakértői negatív kilátásaik bejelentésével egy időben, történetük során először semlegesről negatívra vágták a Coinbase részvényeire adott értékelésüket, alulsúlyozást ajánlva ezzel a legnagyobb kritpotőzsde értékpapírjaira. Az elemzők célára a Coinbase részvényeire továbbra is 80 dollár, ami 38 százalékkal alacsonyabb, mint a kurzus jelenlegi állása.
A Coinbase részvényei tavaly közel 400 százalékos felfutást éltek meg a bitcoin árfolyamának emelkedésével párhuzamosan, az idén azonban 20 százalékot vesztettek értékükből, míg a token kurzusa csupán 9,5 százalékkal süllyedt.
Ken Worthington, a társaság elemzője a jegyzetben úgy fogalmazott:
Nagy az esélye annak, hogy a kriptós ETF-ek iránti érdeklődés tovább csökken, ami alacsonyabb devizaárfolyamokhoz és visszaeső kereskedésvolumenhez vezet, ami a Coinbase számára kevesebb kiegészítő kereseti lehetőséget eredményez.
A szakértő ezzel minden bizonnyal arra utal, hogy ugyan a Coinbase felel a legtöbb bitcoin-ETF-fel kapcsolatos tranzakció lebonyolításáért brókerként, ám ezekért a vállalati megbízásokért vélhetően sokkal alacsonyabb jutalékot tud csak felszámítani, mint azokért a közvetlen kriptovásárlásokért, amelyeket a lakossági ügyfelei visznek véghez, ez pedig hatalmas bevételkiesést okozhat majd a cég számára, még akkor is, ha az ETF-ek iránti érdeklődés a JPMorgan várakozásai ellenére nem esik vissza.
A bitcoin-ETF-ek forgalma ugyanis az első nyolc kereskedési nap során (a BlackRock egyelőre még nem publikált számai nélkül) 20,4 milliárd dollárra rúgott, melynek fele, 10,9 milliárd dollár a Greyscale zárt végűből tőzsdén kereskedetté alakított alapját érintette, mégpedig erősen negatívan. Ebben az alapban volt ugyanis korábban lekötve a bedőlt FTX kriptotőzsde vagyonának nagy része, melyet most a felszámolási eljárás során lendületesen elkezdtek értékesíteni az ügyvédek – az első hét nap során több mint egymilliárd dollárnyi részesedést téve pénzzé.
A Grayscale alapjából az első nyolc nap alatt nettó 3,96 milliárd dollár távozott, 20,5 milliárd dollárra vágva ezzel az ETF tőkeállományát. A bitcoinalapok piaca (a BlackRock friss számai nélkül) 25 milliárd dollárt kezel jelenleg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.