Múlt hét pénteken sikeresen lebonyolódott a negyedik, négyévente esedékes bitcoin-blokkjutalom felezése, az egységnyi munkáért járó tokenkifizetéseket az eddigi 6,25 bitcoinról 3,125-re csökkentette a blokklánc, visszafogva ezzel a rendszer inflációját és elodázva a végső, 21 milliomodik token kibányászását.
A blokkjutalom-felezést a múltban rendre jelentős volatilitás követte a bitcoin árfolyamán, ez a hullámzás pedig ugyan most is megjelent a kurzuson, a vártnál sokkal kisebb mértékben volt csak jelen, sőt: az árfolyam egy kezdeti, kisebb korrekciót követően egyértelműen dinamikusan emelkedni kezdett.
A token jegyzése a felezés környékén 63 500 és 64 500 dollár között mozgott, innen viszont jelentősen el tudott rugaszkodni, az árfolyam azóta közel 5 százalékkal került feljebb, jelenleg 66 434 dollárt kell fizetni egy tokenért.
A piacok ugyanakkor az egyértelmű árfolyam-erősödés ellenére sem tűnnek teljesen nyugodtnak: a bitcoin hangulatindexe, melyen a százas érték a féktelen mohóságot, a nulla pedig a teljes pánikot jelenti, a felezést megelőző napon az 57-es értéken tartózkodott, olyan mélyen, ahol korábban hónapok óta nem járt, és ugyan azóta tudott korrigálni a mutató a jelenlegi 71-es értékére, az elmúlt hónapok számait látva ezt sem tekinthetjük kifejezetten erős vételi többletet mutató jelzésnek.
Ez a bizonytalanság ugyanakkor a bitcoin árfolyamán nem látszik egyértelműen, könnyen lehet, hogy az ETF-ek stabilizációs hatásának és a token egyre inkább való intézményesülésének köszönhetően, ez pedig a második legnagyobb kriptodeviza, az ether kurzusát is meg tudta nyugtatni. A kisebb token a felezést megelőző napokban relatív változást véve szorosan követte a bitcoint, ez a szoros kapocs pedig az esemény után is megmaradt.
Az igazán nagy pozitív hatást ugyanakkor a kisebb tokenek körében hozta el a blokkjutalom-felezés: a Binance coin (BNB) közel 10 százalékkal, a solana 12 százalékkal, a ripple 10,5 százalékkal, az Elon Musk által kedvelt mémtoken, a Shiba Inu pedig 21,5 százalékkal erősödött az elmúlt egy hétben.
A kisebb kriptodevizák iránti fokozott érdeklődés a teljes alternatív devizapiac kapitalizációjában is meglátszik: a kriptopiac piaci értéke a felezést megelőző 2,23 ezermilliárd dollárról 2,43 ezermilliárdra nőtt,
azaz a teljes magyar GDP-vel ugrott meg a szektor értéke az elmúlt pár napban.
Ami a bitcoin-ETF-ek továbbra is szakadatlan tőkebevonási képességét látva olyannyira nem is lehet meglepő. A BlackRock IBIT alapja tegnap már egymást követő 69. napja tudta növelni tőkeállományát, így egy napra került attól, hogy belépjen a leghosszabb megszakítás nélküli tőkebeáramlást elérő ETF-ek közé.
A bitcoin-ETF-ek versenyét 24 milliárd dolláros kezelt tőkéjével továbbra is a Greyscale alapja vezeti, egyre szorosabban követi viszont őket a BlackRock IBIT-je is a maga 17 milliárd feletti állományával. A harmadik helyen a Fidelity FBTC-je áll 9,9 milliárdos tőkével.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.