A friss makrogazdasági mutatókat látva egyre egyértelműbb, hogy a Fed monetáris lazítási kampányával kapcsolatban a spekuláció már nem arról szól, hogy mikor kezdi meg a vágást az amerikai jegybank, hanem arról, hogy megkezdi-e egyáltalán az idén, és ha igen, milyen adatokat kell ehhez lásson. A fókusz eltolódása távolról sem alaptalan – ez pedig igazán fájdalmas lehet a forint számára is.
Az amerikai piacról ugyanis az idén három esetben is a vártnál magasabb inflációs adat érkezett, mind a piacok által preferált CPI, azaz fogyasztói árindex, mind a PCE, a Fed-kedvenc személyi kiadások mutatóját tekintve: ez alapvetően felfelé tolta el a jegybank kamatpályájával kapcsolatos várakozásokat, még annak ellenére is, hogy nemrég egy messze a várakozások alatti amerikai GDP-adatot tettek közzé az illetékesek.
A Fed elnöke, Jerome Powell a pénzromlási adatokat látva úgy fogalmazott, gyanús, hogy több időre lesz szükség az infláció letöréséhez, de ez nem feltétlenül jelent számukra problémát, hiszen addig tarthatják magasan a kamatokat, ameddig csak jónak látják. Powell héjafordulatát a Fed különböző regionális elnökeinek hasonló hangvételű felszólalásai követték, az atlantai elnök, Raphael Bostic pedig ismét kilátásba helyezte az irányadó kamat további emelését is, ha ez válik szükségessé az adatok tükrében.
A Fed most szerdán dönt legközelebb a kamatokról, a piacok pedig teljesen biztosak benne, hogy a jelenlegi sávban marad majd a mutató – ami viszont a lényegi különbséget jelentheti egy billegő és egy felboruló forint között, az a jegybank fejének döntést követő sajtótájékoztatója lesz, amelyen Powell szóban is iránymutatást ad majd a piacoknak a Fed aktuális kamatpályájára vonatkozóan.
Ezzel kapcsolatban pedig kevés okunk van a bizakodásra.
Az elkövetkező pár hónap amerikai inflációs adatainak tavalyi bázisai ugyanis már egy éppen enyhülő pénzromlási környezetben jöttek létre 2023-ban, azaz a bázishatás nem a látványosan javuló inflációs adatok megjelenését segíti elő. Ez a kedvezőtlen körülmény, párosulva azzal a közgazdász-becsléssel, miszerint legalább három egymást követő hónapnyi kedvező adat után kezdheti majd csak el a vágást a jegybank, azt eredményezheti, hogy ha csökkent is a Fed, akkor is legfeljebb szeptemberben, de inkább csak később fog majd bele a lazításba – lévén, ha a novemberi elnökválasztás előtt enyhítené a monetáris szigort, könnyen politikai támadások célkeresztjébe kerülhetne.
Az Európai Központi Bank azonban, a Fedtől függetlenül, minden jel szerint már júniusban elkezdi vágni saját kamatait, az MNB pedig már egy ideje benne van a saját lazítási dömpingjében: mindez a Fed hosszan szigorúan tartott monetáris politikájával párosulva azt eredményezheti, hogy a forint – a többi fejlődő piaci devizával együtt – látványos értékvesztésbe kezd, ez a mélyrepülés pedig könnyedén kitarthat akár huzamosabb ideig is, ha a Fed hosszasan srófolja a dollárt, az EKB viszont kirántja az euró alól a szőnyeget.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.