Két 50 bázispontos alapkamat-csökkentést hajthat végre a Magyar Nemzeti Bank áprilisban és májusban, aztán tovább lassulhat hazánkban a monetáris lazítás – írja befektetőknek szóló jegyzetében a JPMorgan amerikai nagybank, amely előzetesen a tényadatokhoz mérten alacsonyabb márciusi inflációs számokra számított.
Az elemzők szerint ugyanis – főként az élelmiszer- és energiaárak alakulásának korábbi időszakhoz képest márciusban már kevésbé kedvező dinamikája és a Brent jegyzésének felfelé mutató kockázatai miatt – a hazai infláció is közelíti lokális mélypontját, amelyet áprilisban érhet el 3,5 százalékos éves mutatóval. Ezután némi volatilis ingadozást követően szeptemberben lassulhat 3,2 százalékos ciklikus mélypontjára az árromlás, amit a bázishatások is segítenek.
Idén és jövőre azonban az év nagy részében a fogyasztói árindex valószínűleg 4–5 százalék között ingadozhat, a maginfláció pedig várhatóan 4,5 százalék körül mozoghat.
Az MNB-nek mindezzel együtt – a JPM várakozásánál és a piaci konszenzusnál is magasabb márciusi infláció dacára – a még mindig magas alapkamat és a forint stabilizálódása továbbra is megfelelő teret biztosít két 50 bázispontos kamatvágásra áprilisban és májusban, 7,25 százalékra csökkentve az alapkamatot. Júniustól viszont már csak 25 bázispontos csökkentésekre számítanak.
Év végére sem megy azonban a forint alapkamata 6 százalék alá – vélik a tengerentúli elemzők, akik a márciusi adatok ismeretében eszerint fél százalékkal megemelték a korábban megfogalmazott 5,5 százalékos év végi prognózisukat.
Az év harmadik hónapjára ugyanis mindössze 3,3 százalékos éves inflációt várt eredetileg a JPMorgan, az elemzői konszenzus pedig 3,5 százalék volt, míg a tényadat 3,6 százalék lett, csupán marginálisan alulmúlva a februári 3,7 százalékos mutatót.
Szintén magasabb lett a JPM-elemzők előrejelzésénél a jegybank által is árgus szemmel figyelt éves maginfláció is, hiszen a februári 5,1 százalék után 3,8 százalékra becsülték, ám végül csupán 4,4 százalékra lassult.
Az elemzés a Nemzeti Bank korábban elhangzott dörgedelmeit némiképp alátámasztva külön kiemeli a távközlési szolgáltatók díjindexálását, amelynek hatására a szektor szolgáltatásainak hó per hó áremelkedése 10 százalék fölé lőtt ki (11,3 százalék), érzékelhetően felfelé mozdítva a havi maginflációs mutatót is. A szektor márciusi emelései ugyan az év során nem ismétlődnek meg, ám a JPM szerint a kilengés jól szemlélteti az árindexálás kockázatát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.