BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Globe,And,Stack,With,Coins.,Money,Makes,The,World,Go

A szemünk láttára alakul át a világrend: senki sincs biztonságban

A geopolitikai félelmek és fejlemények a mesterséges intelligencia felfutásával párhuzamosan hatnak a világra, nagy nyertesei és vesztesei is lesznek az átmenetnek. A világrend a szemünk láttára alakulhat át a következő években, a téteket pedig nem könnyű megtenni.

Klasszikus, hideg-, proxi-, vám- és technológiai háborúk borzolják a jövőről gondolkodó befektetők kedélyeit ezekben az években: mindez széttöredezetté teszi az ismert világrendet, új nyertesek és vesztesek emelkednek ki, illetve buknak alá a globális piacokon, ami óvatosságra inti a befektetőket – derült ki az Amundi Alapkezelő háttérbeszélgetésén, melynek főszereplői Yerlan Syzdykov, az Amundi Asset Management globális feltörekvő piaci befektetési vezetője és Guillaume Uettwiller, a CPR Invest-Global Disruptive Opportunities alap társ-portfóliómenedzsere voltak.

Globe,And,Stack,With,Coins.,Money,Makes,The,World,Go, világrend,
Fenekestül fordulhat fel a jelenlegi világrend / Fotó: Shutterstock

 

Feszült a geopolitikai helyzet

A geopolitikai kockázatok az elmúlt években erőteljesen növekedtek. Nem arról van szó, hogy összeértek volna és globális kockázattá nőtték volna ki magukat, ma még szigetszerűen vannak jelen, de nő az esélye annak, hogy ebben egyre több ország és a világ népességének egyre nagyobb hányada érintetté válik. A világ népességének 41 százaléka vesz részt idén parlamenti vagy elnökválasztáson, köztük számos ugyancsak meghatározó lehet abban, hogy milyen további konfliktusok alakulnak ki vagy éppen simulnak el.

Fontos azonban látni, hogy a már kialakult konfliktusok csekély hatással vannak a feltörekvő piacok egészére. Például bizonyos érintett országok – így Oroszország, Fehéroroszország, Irán és Izrael – kötvénypiaca jelenleg egyszerűen nincs fent a befektetői térképen, míg más országokat, köztük a feltörekvő piacok túlnyomó többségét, eddig nem érintették ezek a konfliktusok

– mutatott rá Yerlan Syzdykov.

Átalakítja a világrendet a mesterséges intelligencia

A geopolitika fontossága mellett már nem megkerülhető a mesterséges intelligencia (MI) rövid és hosszú távú szerepe sem. 

Az MI a gazdasági növekedés mindhárom tényezőjére, a tőkére, a munkára és a termelékenységre is erőteljes hatást gyakorol, hiszen már rövid távon is rengeteg tőkét vonz, munkahelyet teremt és szüntet meg és növeli a hatékonyságot

– mondta Yerlan Syzdykov. Mint minden innovációs forradalom, kezdetben ez is a létező világrend töredezéséhez vezet, ahogy új vállalatokat, szektorokat és országokat emel fel, hosszú távon azonban ezek a változások egy új egyensúly kialakulása felé mutatnak. Ezt ma még nehéz elképzelni, de minden átértékelődés és strukturális változás ebbe az irányba mutat.

„Ezen a ponton kapcsolódik a történethez a technológiai fejlődés, mindenekelőtt a mesterséges intelligencia, amely ugyancsak felforgatja a világgazdaságot, és új nyerteseket, illetve veszteseket hozhat a felszínre” – tette hozzá Guillaume Uetwiller. A technológia világában hidegháborúról még nem beszélhetünk, de a geopolitikai kockázatokhoz hasonlóan olyan lokális konfliktusoknak vagyunk tanúi, amelyeknek messzemenő következményei vannak.

Gazdasági ellentétekből nincs hiány

Ezek a konfliktusok gazdasági téren zajlanak, főleg támogatásokban és vámokban nyilvánulnak meg. Ennek egyik legjobb példája, hogy Amerika exporttilalmat vetett ki Kínával szemben a legfejlettebb processzorokra és meghajtókra, aminek következtében például az Nvidia kínai értékesítései októbertől januárig megfeleződtek.

A technológia fejlődése azonban emellett már önmagában is komoly kérdéseket vet fel. A legtöbb kutató hajlamos 

az MI-t, a gépi tanulást és a nagy nyelvi modelleket a hatodik innovációs forradalomként leírni.

Arra vonatkozóan azonban csak becslések lehetnek, hogy ez mennyivel lendíti fel a világgazdaságot, mikor éri el életpályája csúcsát, és mikor indul hanyatlásnak. A jelenlegi becslések szerint ezek a technológiák a párhuzamos számítások végzésére alkalmas csipekkel (GPU a CPU-val szemben) kiegészülve a következő években 2600-4400 milliárd dollár hozzáadott értéket termelnek majd, miközben ugyancsak jelentős átrendeződést hoznak a nyertesek és a vesztesek között a világban, jellemzően a nagy cégek körében.

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.