Kétévnyi relatív felülteljesítést követően ismét a paritás környékére eshet az euró jegyzése a dollárral szemben – áll a Morgan Stanley elemzőinek friss jegyzetében.
A befektetési bank szakértői ugyanis úgy látják, a gyenge gazdasági adatokat látva a piacokon egyre inkább az a vélemény kezd kialakulni, hogy az Európai Központi Banknak (EKB) sokkal többet és jó eséllyel sokkal gyorsabban kell majd vágnia a kamatokon, mint azt a piacok jelenleg árazzák, ez pedig az euró kamattámaszának relatíve gyors elillanását hozza majd magával.
Az elemzők kiemelik: ők alapjáraton azt gondolják, hogy az EKB-nak a jövő héti üléstől kezdve minden negyedévben 25 bázisponttal kell majd csökkentenie a hitelfelvétel költségeit, hogy életet leheljen a szenvedő gazdaságba, így 2025 végére 2,25 százalékra módosíthatják Lagarde-ék az irányadó ráta mértékét.
A Morgan Stanley szerint azonban a befektetők egyre pesszimistábbak, ez pedig egy új forgatókönyvet is kilátásba helyez.
Ha az európai makroadatok tovább romlanak, az EKB-nak jó eséllyel minden egyes ülésén 25 bázisponttal kell majd vágnia az irányadó kamatot, nem csak negyedévente egyszer, sőt, azt sem zárjuk ki, hogy 50 bázispontos csökkentésekre is ráfanyalodik a monetáris tanács
– mondta David Adams, a vállalat vezető devizapiaci elemzője.
A szakértő kiemelte: ha ez a pesszimista forgatókönyv kerül a középpontba, akkor az euró 7 százalékkal 1,02 dollárig gyengülhet az év végére, ez pedig közel két évnyi relatív felülteljesítésnek vetne véget a közös deviza oldaláról.
Adams szerint ezt a forgatókönyvet támogatja egyébként a kontinensen tapasztalható, egyre nagyobb politikai bizonytalanság is. Az, hogy
egyaránt azt sejtetik, hogy a térség két legnagyobb gazdasága politikai és kormányozhatósági oldalról is sok kérdőjelet tartogat majd a közeljövőben – ez pedig befektetői oldalról egyértelműen rossz hír.
A politikai kockázati prémium és a gazdasági bizonytalanság egyszerre nő, miközben a gazdasági növekedés lassul – ez az együttállás pedig ugyan nem fogja lendületesen vonzani a nemzetközi tőkét
– fejtette ki az elemző a Bloombergnek.
A Morgan Stanley által most felvetett forgatókönyv egyébként kiugróan pesszimista a befektetési bankok körében: legtöbben további euróerősödést várnak az idei évre, 1,11-es keresztkonszenzussal az év végén. Ennek a várakozásnak az az alapja, hogy a Fedtől 110, míg az EKB-tól mindössze 60 bázispontos vágást várnak az idén, ez pedig az euró kamattámaszának relatív erősödését hozná magával.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.