Magyar idő szerint délután fél háromkor teszik közzé Amerikában a világ legnagyobb gazdaságának legfrissebb, augusztusi munkaerőpiaci adatait, melyektől a piacok (és a forint) egyszerre rettegnek és tekintenek rá hatalmas reménnyel: az egy hónappal ezelőtti azonos közlés világszerte féktelen szakadásba küldte a tőzsdéket, miután sokkal rosszabban alakult az adat, mint várták, így a félelem érthető – most viszont egy hasonló adat minden bizonnyal inkább felfelé, mintsem lefelé lökné meg a piacokat, és a várakozásoknak megfelelő adatok hozhatnának további korrekciót a tőzsdékre.
Péntek délután több munkaerőpiaci adat is érkezik Amerikából, de a befektetők elsősorban két számra figyelnek majd:
A munkanélküliségi ráta esetében
az elmúlt három hónap folyamatos növekedést mutatott, ez pedig jogosan rémítette meg a piacokat: a számok ugyanis beigazolták a Sahm-szabály alaptézisét, amelyet napjaink közgazdaságtanában az egyik legbiztosabb korai recesszió-előrejelzőként tartanak számon. A szabály szerint ha a mindenkori előző három hónap munkanélküliségi rátájának átlaga legalább 50 bázisponttal meghaladja az aktuálisan elmúlt 12 hónap munkanélküliségi rátájának mélypontját, akkor közeleg a gazdasági visszaesés.
A Sahm-szabály ugyan relatíve új, hiszen csak 2019-ben alkotta meg Claudia Sahm Fed-közgazdász, de a piacok már minden jel szerint beépítették a gondolkodásukba – ezt pedig a befektetők egy hónappal ezelőtt saját bőrükön is megtapasztalhatták.
A nem mezőgazdasági foglalkoztatottak
számának alakulását tekintve a júliusi 114 ezres növekedésről beszámoló adat a legrosszabb szám volt, amit a Covid-kitörése óta láttunk az amerikai gazdaságban, augusztusra az elemzők ezt 165 ezerre várják nőni. Ha ez a várakozás helytelennek bizonyul, és az adatok továbbra is gyászosan alakulnak, akkor jöhetnek a valódi izgalmak a piacokon.
A vártnál rosszabb számok, azaz a 4,2 százalék feletti munkanélküliségi ráta és a 165 ezer fő alatti munkaerőpiaci bővülés ugyanis azt a jelzést hordoznák a Fed számára, hogy igenis túlfeszítették már azt a bizonyos monetáris politikai húrt, és valóban a recesszió szélére sodorták a gazdaságot a munkaerőpiac túlzott lehűtésével. Ez arra engedne következtetni, hogy a növekedés felélesztéséhez lehetséges, hogy már nem elégséges a piacok által jelenleg árazott 25 bázispontos szeptemberi vágás,
hanem tényleg fél százalékkal kell megvágniuk az irányadó rátát Powelléknek.
Ennek a lépésnek egyelőre kérdéses, milyen hatása lenne a tőzsdéken: azt jelezné ugyanis, hogy valóban nagy bajban van a gazdaság, ez pedig megijesztheti a tengerentúlon befektetőket. Az is elképzelhető ugyanakkor, hogy hatalmas rali indulna be a parketten, mivel a hitelfelvétel költségeinek vártnál nagyobb csökkenése felpezsdítheti a beruházási kedvet, ezzel javíthatja a vállalati eredményeket, ez pedig felfelé tolhatja a részvényárfolyamokat is.
Az 50 bázispontos vágásnak ugyanakkor lenne egy egyértelmű vesztese és egy látványos nyertese is:
a dollár minden bizonnyal földbe állna, a forint pedig hatalmas menetelésbe kezdene a zöldhasúval szemben.
A vártnál nagyobb kamatvágás ugyanis csökkentené a dollár kamattámaszát, tágabbra nyitná a kamatmarzsot a feltörekvő piacok, így hazánk számára is, ez pedig minden bizonnyal lényegi tőkebeáramlás idézne elő a forint mellett a régiós devizák, így a zloty, a lej és a korona számára is.
A Fed sorsdöntő ülését szeptember 18-án tartják, jelenleg a befektetők 57 százalékos esélyt adnak a 25 bázispontos és 43 százalékost az 50 bázispontos kamatvágásra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.