Ami gazdaságilag rossz Amerikában, illetve Lengyelországban, a fordítottját jelentheti a forint árfolyama számára – ezt példázzák a szerdai események. A forint visszapattant keddi gyengüléséből az euró ellenében, egy hónapra visszatekintve pedig benne maradt egy erősödő csatornában, a 390-es, nem pedig a 400-as kerek szint közelében.
Kedden a gyenge magyar GDP-adatok rántották ki a forint alól a szőnyeget, és 392,4 közeléből egészen 394,4 környékére gyengült, megteremtve a veszélyt, hogy megindul a négy héttel ezelőtti 398-on túli, a nyáron kétszer is elért idei mélypont irányába. Nem ez történt.
A nap még bizonytalanul indult, miközben az euró sem tudott elszakadni a kedden a dollár ellenében elért kéthetes mélypontja környékéről, ezt követően azonban az euró nagy lendülettel megindult, és délutánra majdnem egyhetes csúcspontra ugrott. A dollár eladása, amely euróerősödésben szokott megnyilvánulni, általában segít a feltörekvő piacok devizáinak, köztük a forintnak is, ha egyéb belföldi árfolyambefolyásoló hír nem érkezik. A forint követte is a mozgást, és az euró ellenében a reggeli 394,2-es szintekről a délután 5 órai hazai piaczárásra 392,8 közelébe erősödött.
Mi okozta az euró – és ezzel a forint – magára találását?
Délután kijöttek az adatok a júliusi amerikai új álláshelyekről, és a bejelentett 7,67 milliós szám negatív meglepetést okozva a legalacsonyabb 2021 januárja óta – jelentette a Bloomberg . Ez hozzáadott azokhoz a korábbi jelekhez, hogy a Federal Reserve – az amerikai jegybank által – az infláció mellett erősen figyelt munkaerőpiac gyengélkedik.
Mindez azt a várakozást erősíti, hogy a Fed a gazdaság élénkítésének céljából kamatait csökkenteni kényszerül. Az alacsonyabb kamat pedig a korábbinál kisebb támogatást jelent a dollár számára – ezért gyengült a zöldhasú.
Érkezett egy másik hír is délután, ez a régiónkból. Ülést tartott a lengyel jegybank, és nem csökkentette 5,75 százalékos irányadó kamatát. Ebben nincs meglepetés, de erősíti azt a várakozást, hogy a régiószerte élénkülő infláció visszatartja a jegybankokat a kamatcsökkentésektől – a lengyelek esetében például a Capital Economics jegyzete szerint legalább 2025 közepéig nem várható kamatcsökkentés. A viszonylag magasan maradó kamat pedig – ez a dollárt ért mai hatás fordítottja – a régió devizái mellett szólna.
Aki devizaváltáson gondolkodik, azért még ne dőljön hátra. Az elmúlt hetek hullámvasútja után az árfolyam, most úgy tűnik, inkább 390 irányába hajlamos tendálni az euró ellenében, mint 400 felé, de a szinteket jelenleg befolyásoló tényezőkben jöhet még változás.
Visszakanyarodva Amerikába: a kiábrándító júliusi állásadatokat követően a Fed döntéshozói várhatóan nagy érdeklődéssel figyelik majd a pénteken esedékes augusztusi foglalkoztatási adatokat – következtet a Bloomberg. Ha ezek jobbak a vártnál, az jól jöhet a dollárnak – és a fenti logika szerint rosszul a forintnak –, ha azonban rosszak, akkor fordítva: rátehetnek a várakozásra, hogy egy nagy Fed kamatcsökkentés következik. Ez pedig akár tovább röpíthetné a forintot, ha egyéb változás nem történik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.