Nagyot ugrik a lengyel béka, Európa legnagyobb élelmiszerüzlet-lánca, a Zabka Group (zabka lengyelül kis béka) varsói tőzsdei bevezetése – amely ott az elmúlt négy év legnagyobb részvénykibocsátása (IPO) – a korábban jelzett ársáv felső határán valósul meg – írja a Bloomberg.
A CVC Capital Partners magántőkealap és a Zabka többi tulajdonosa a csütörtöki közlemény szerint ugyanis részvényenként 21,5 zlotyban (1 złoty = 93 forint) határozta meg a tőzsdei bevezetési árat, miután az október 9-én véget ért könyvépítés során 20 és 21,5 zloty közé lőtték be az ársávot.
A tranzakcióval 300 millió részvényt értékesítenek, ami 30 százalékos részesedésnek felel meg, 6,45 milliárd złoty, azaz 1,6 milliárd dollár bevételt hozva az eladóknak.
Az IPO keretében tőkebevonásra nem kerül sor, ehelyett a tulajdonosok részleges exitje valósul meg.
A Zabka tőzsdére lépése Lengyelország legnagyobb IPO-ja az Allegro 2020-as 2,8 milliárd dolláros rekordkibocsátása óta. A bevezetés új lendületet vihet a geopolitikai bizonytalanságok és inflációs gondok közepette parkolópályára került varsói IPO-piacra.
A horvát Studenac élelmiszer-kiskereskedő és a helyi Diagnostyka SA orvosi teszteléssel foglalkozó cég lehetnek a következő belépők a parketten.
A tranzakciót menedzselő bankoknak amúgy opciójuk van rá, hogy a részvények kereskedésének megkezdését követően 300 millióról 345 millióra növeljék a felajánlott részvények számát.
A Goldman Sachs és a JPMorgan a részvényeladás globális koordinátorai. A Zabka-részvények kereskedése október 17-én kezdődik. A lakosság a kibocsátás 5 százaléka erejéig jegyezhetett részvényeket.
A Zabka igazi növekedési sztorit kínál, idén a román piacon is megvetette a lábát egy élelmiszer-forgalmazó felvásárlásán keresztül és már 20 üzletet meg is nyitottak. Terveik szerint 2028-ra már 14 500 üzlettel rendelkeznek a két kelet-európai országban. Az új üzletek helyszínének tervezésekor nagymértékben hagyatkoznak a mesterséges intelligencia által támogatott elemzésekre.
Az ezredforduló óta a Zabka értékesítése átlagosan 23 százalékkal, míg üzletei száma 15 százalékkal nőtt évente. Tavaly a bevétel a 19,8 milliárd, a korrigált EBITDA a 2,8 milliárd zlotyt is meghaladta, viszont a nettó profit csupán 356 millió zloty volt.
A növekedés hátulütője a magas eladósodottság, ami több mint 8,4 milliárd zloty volt június végén, ami nagyjából az EBITDA triplája, s ez most sem változik, mivel maga a cég nem dob piacra részvényeket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.