BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ismét kezdi elveszteni a talajt a forint – a dollárral szemben aggasztó a helyzet

A magyar fizetőeszköz még mindig nem tért teljesen magához az elmúlt hét izgalmaiból, a dollárral szemben ismét éves mélypontja felé halad a jegyzés. A forintnak ez a hét sem lesz sétagalopp.

Gyenge formában kezdte a hetet a forint. A hazai deviza mindkét fontosabb fronton lejjebb került hétfő késő délelőttre, viszont az elmúlt hetekben látott mérhetetlen szakadás egyelőre nem jelent még meg egyik kurzuson sem – igaz, a dollárral szemben egyre aggasztóbbnak tűnik a mozgás.

Scattered,On,A,Flat,Surface,Are,Hungarian,Forint,And,100
Továbbra sem találja formáját a forint / Fotó: Shutterstock

Nehéz napokon van túl a forint

A forintot az elmúlt két hétben elsősorban 

  • az amerikai elnökválasztás körüli bizonytalanság, 
  • a lesújtó hazai GDP-adatok, majd 
  • Donald Trump győzelme 

rángatták bábként: az euróval szemben 412-ig, a dollárral szemben pedig 385-ig szakadt a kurzus az amerikai választás másnapján, 

mindkét fronton éves mélypontot állítva be ezzel.

A forint azóta visszafogottan ugyan, de korrekcióba tudott kezdeni: az euróval szemben jelenleg 0,2 százalékos napi mínuszban, 408,1-en, a dollárhoz képest pedig már egy jelentősebb, 0,64 százalékos gödörben, 382,4 környékén jár a jegyzés. 

A devizapiaci mozgásokból az látszik, hogy a forint értékvesztése mögött elsősorban a dollár átfogó erősödése állhat: a DXY dollárindex ugyanis 0,44 százalékos pluszban jár már a hétfői nap során, ez pedig tankönyv szerint rossz hírt jelent a feltörekvő piaci devizák számára.

A forintnak ez a hét sem lesz könnyű: ugyan a választási eredmény miatti volatiltás már nagyjából visszahúzódott a piacokról, de több olyan fontos makroadat is érkezik a következő napokban, melyeknek lényegi hatása lehet a forint erejére is. 

A sort kedden a hazai inflációs adatok indítják, 

melytől a konszenzus 3,6 százalékos éves növekedésre számít (ami jelentős ugrást mutatna a legutóbbi, 3 százalékos adathoz mérten).

Szerdán az amerikai pénzromlási mutatók futnak majd be, 2,6 százalékos éves áremelkedésről szóló elemzői konszenzussal, csütörtökön pedig az eurózóna GDP-adataiba nyerhetünk majd betekintést (itt 0,9 százalékos éves bővülésre számítanak a szakértők).

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.