Püfölik a pénzünket rendesen: az ágyból amúgy is bágyadtan felkelő forintot a reggel közölt, hatalmas meglepetést okozó 3,2 százalékos októberi magyar inflációs adat is sokkolta, az ezzel megindított gyengülés délután is folytatódott. A magyar fizetőeszköz euróval szembeni jegyzése újra 410 felett jár (410,60), míg az amerikai dollárral szemben már a 387-es szinten kopogtatott, de onnan visszahúzódott 386,50-ig. Az pedig elég csúnya, két éves mélypontot jelent.
Reggel kirúgta a kamattámaszt a forint alól a Központi Statisztikai Hivatal, amely a 3,5 százalékos konszenzus körül szóródó októberi inflációra 3,2 százalékos adattal tromfolt rá. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy folytathatja a kamatcsökkentési ciklusát a Magyar Nemzeti Bank – ha úgy látja jónak –, mivel az inflációs nyomással nem kell már komolyabban törődnie.
Az alacsonyabb kamat gyengébb forinthoz vezet,
az államháztartás finanszírozása viszont emiatt sokkal többe kerülhet majd. A kilátások sem túl biztatóak, a magyar gazdaság gyatra növekedési, pontosabban recessziós teljesítményét az alacsonyabb kamatok közvetítésével ugyan támogathatja a hitelfeltételek könnyebbé válása, de ennek a másik oldalon ára is van.
A stabilitást szem előtt tartó befektetők szemében a forint egy hetes „tevékenysége” egy lidérces álommal ér fel. Előbb az amerikai elnökválasztással kapcsolatos bizonytalanság, majd a világmegváltó béketervekkel előálló Donald Trump győzelme rengette meg az árfolyamát – előbb a gyengülés, majd az erősödés irányba.
A tíz egységnyi hullámokban feltört bizonytalanság a hétvégére elült, hogy hétfőn újabb lendületet vegyen. A feltörekvő piacok devizái sem jártak sokkal jobban, a dollár erősödése őket is kupán vágta.
S ha valaki most azt kérdezné, hogy mikor váltson valutát a síszezonra, akkor el kell keserítsük: nincs olyan forgatókönyv, amely a forint számottevő erősödésére nagy tételben fogadna.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.