Kifejezetten rosszul fogadta a forint a friss hazai inflációs adatokat: a pénzromlás éves alapon csupán 3,2 százalékkal emelkedett az elmúlt hónapban, ez pedig azt vetíti előre, hogy igazából semmi nem áll az MNB további kamatvágásainak útjába – a kamattámasz további kurtítása pedig lesújtó hatással lehet a forintra.
A hazai deviza az elmúlt hetekben rég nem látott hektikus mozgást mutatott, először az amerikai elnökválasztással kapcsolatos bizonytalanság, majd Trump győzelme ingatta meg a forintot, az időközben érkező tragikus hazai GDP-adatról nem is beszélve, amely szintén a kamatvágási várakozásokat erősítette az MNB-vel kapcsolatban.
Az alacsony növekedés az alacsony inflációval együtt ugyanis egyértelműen a kamatok csökkentését teszi szükségessé.
A kamattámasz további sorvadása rontja a hazai deviza vonzerejét, eladói többletet generálva ezzel a piacán, ami végső soron lenyomja az árfolyamot is – a befektetők pedig már most ezt a forgatókönyvet árazzák.
A forint a friss inflációs adatok láttán újabb lendületet vett a lejtőn való többnapos csúszásának folytatásához, a dollárral szemben a nap elejétől már 0,41 százalékos mínuszban, kétéves mélypontra, 386,9-ig szakadt a jegyzés. Az euróval szemben visszafogottabban ugyan, de szintén alulteljesít a devizánk, 0,13 százalékos mínuszban, 411,1-en adják a közös kontinentális fizetőeszközt.
A forintnak pedig a kilátásai sem túlzottan jók: a dollár ugyanis erősödik, és a várakozások szerint még erősödni is fog egy darabig, ez pedig tankönyv szerint trendszerűen rosszat tesz a feltörekvő piaci devizáknak, így a forintnak is, továbbá a hazai fizetőeszköz számára adott esetben támaszként előlépő euró sincs túl jó bőrben a német gazdaság döcögése miatt – a piaci félelem így megalapozottnak tekinthető.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.