Több mint 5 százalékkal emelkedett az Opus-részvény piaci árazása a hét végén publikált első negyedéves jelentés óta. A befektetőkhöz hasonlóan a KBC Equitas elemzője is nagy előrelépésként értékelte, hogy január–márciusban mintegy 4,8 milliárd forintos működési eredményt (EBIT) ért el a holding. Az Opus első negyedéves nettó eredménye 2,7 milliárd forint lett, ez részvényenként négyforintos profit.
A jövedelmezőség óriási javulása döntően az energetikai portfólió értékesítésének köszönhető: a tavalyi első negyedévben e szegmens vállalatai még a konszolidációs körbe tartoztak, ám 2019. év végétől már nem szerepelnek a könyvekben.
Összehasonlításként: a csoport 2019 első negyedévében 16,6 milliárd forintos veszteséget ért el, tehát több mint 19,3 milliárd forintos az eredményjavulás. A portfóliótisztításon túl a profitabilitáshoz a nagymértékű költségcsökkentés is hozzájárult – tette hozzá a KBC elemzője –, az első negyedévben a működési kiadások 44 százalékkal estek az Opus csoportnál.
Kell is a működés optimalizálása, hiszen a koronavírus-járvány negatív hatása a holding első féléves eredményeiben is megmutatkozik, kiváltképp a turizmusdivíziót sújtva: az Opus előrejelzése szerint 50 százalékkal csökken a Hunguest Hotels bevétele a bázisidőszakhoz képest. Pedig az üzletág ígéretesen kezdte az évet, a járvány terjedése előtt még 4 százalékkal növelte az árbevételét, ám a negyedév végén már 10 százalékos csökkenést kellett elkönyvelniük. Nem csoda, hogy ez az üzletág működési szinten veszteséges, 286 millió forintos mínusszal zárta a negyedévet.
A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.