Amint feloldották nyáron Londonban a koronavírus-járvány első hulláma miatt elrendelt lezárásokat, a 24 éves Abbie Sheppard elutazott egy röpke vakációra Bermudára. Négy hónappal később Abbie még mindig az atlanti-óceáni szigeten tartózkodik, hasonlóan ahhoz a több ezer emberhez, akik szintén ott vagy esetleg valamelyik karib-tengeri szigeten próbálják meg kibekkelni a pandémiát. „Egyszerűen maradtam még” – mondta a Bloombergnek telefonon Sheppard, aki egyébként egy celebeket rendezvényekre közvetítő cég ügyvezetője.
A klasszikus turizmus ellehetetlenülésével Bermuda és a karibi szigetek tömegesen csábítják azokat az aktív, jól kereső nyugat-európaiakat és észak-amerikaiakat, akik a járvány miatt egyébként is home office-ban dolgoznának.
Barbados, a Kajmán-szigetek, Aruba és Puerto Rico mind az otthonról dolgozó külföldi juppik kegyeit keresi. Mivel idejében lezárták a határaikat, és megtagadták az óceánjáró turistahajók fogadását, javarészt sikerült távol tartaniuk a vírust. A nyugati féltekén összesen nyolc helyről nem jelentettek fertőzéseket, és ezek mind a Karib-tenger vagy az Atlanti-óceán apró szigetei.
A biztonságért persze nagy árat fizettek. Ezeknek a szigeteknek a GDP-jében az idegenforgalom részesedése 20–90 százalék.
A Nemzetközi Valutaalap ennek a turizmusfüggő övezetnek az esetében idén éves szinten mintegy 10 százalékos gazdasági visszaeséssel számol.
A járvány amerikai és európai második hullámának beköszöntével pedig arra a fogas kérdésre kellett válaszolniuk a helyi vezetőknek, hogy ugyan miként tudnának az életmentő turizmus áldásaiban részesülni úgy, hogy közben ne terítsenek egyszersmind vörös szőnyeget a vírus elé is.
Bermudán például ezt úgy oldották meg, hogy a szigetre utazó turistáknak a repülőgépre való felszállásukkor negatív tesztet kell bemutatniuk, és a megérkezésüket követő két hét alatt négy további alkalommal tesztelik őket, mielőtt szabadon mozoghatnának a sziget területén. Ez a világ legszigorúbb egészségügyi határellenőrzése, ami bosszantó lenne az egyszerű turisták számára, de rendkívül szimpatikus a biztonság miatt érkezőknek.
Ezzel együtt Bermudán felütötte a fejét a koronavírus, a 64 ezer lakosból 222-en kapták el a betegséget, és kilencen haltak bele. Mégis, az Egyesült Államok keleti partjának közelsége és a fejlett üzleti infrastruktúra mellett éppen a járvány sikeres kezelése adja a vonzerőnket – mondja David Burt miniszterelnök. – Mióta beindítottuk a távoli munkavégzők vízumprogramját, 600 beutazási kérelmet kaptunk.”
Barbados is ezt az utat választotta, mióta júliusban megkezdték a reklámhadjáratot,
3000 home office települt a Kis-Antillák legkeletibb tagjára.
„Nem tervezzük a promóció leállítását – nyilatkozta a hírügynökségnek Eusi Skeete, a barbadosi turisztikai ügynökség amerikai kampányszervezője. – Mióta elstartolt a program, sokkal hosszabb időre maradnak a vendégeink.”
A tehetős vendégekért folyó versenybe azonban mások is beszálltak. A Kajmán-szigetek, amely teljesen beszüntette a hagyományos turizmust, október óta azokat a távmunkában dolgozókat invitálja területére, akik évente legalább százezer amerikai dollárt keresnek. További feltétel, hogy a vendég igazolja a munkaviszonyát, illetve az egészségügyi biztosítását.
Magabiztosan nyilatkozott Rod Miller, az Egyesült Államokhoz tartozó Puerto Rico turisztikai ügynökségének vezetője is.
„Nézze – mondja –, ez a karibi térség, mindenfelé gyönyörű strandok, amerre csak a szem ellát. Mi viszont valami olyasmit tudunk kínálni, amire a többi szigeten képtelenek. Puerto Rico hézagmentesen kapcsolódik az Egyesült Államok szárazföldi részéhez, naponta többszöri légi járat köti össze a keleti parttal, és az
amerikaiaknak természetesen útlevelet sem kell felmutatniuk a felszálláshoz, ráadásul landolás után rögtön használhatják még a Netflix-fiókjukat is.”
Nem csoda, hogy a családtól távoli életvitel dacára sok fiatal számára beváltak az Antillák. Samantha McGue például, aki a HigherMe nevű munkaerő-toborzó online platformnál dolgozik, egy 65 négyzetméteres denveri lakásból költözött egy háromszor akkora Puerto Ricó-i apartmanba. „Napi két és fél órás bumlizás helyett itt az óceán partján dolgozni, minden este megcsodálni a naplementét, időnként fürdeni egyet, mindez egyszerűen megfizethetetlen” – áradozik az ifjú hölgy.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.