A Társaság a Lakásépítésért Egyesület az általa szerkesztett Otthonteremtési program javaslatot 2010. április 14-én hozta nyilvánosságra. A programjavaslat összefog számos, az otthonteremtéssel különböző nézőpontból foglalkozó szakmai, társadalmi szervezet által fontosnak ítélt problémát és megoldási elképzelést. A lakásügyet össze kell kapcsolni a gazdaságfejlesztési (kiemelten az építésgazdasági, energiahatékonysági, építészeti, foglalkoztatási) és társadalmi (különösen a népesedési, vidékfejlesztési, szociális) programokkal.
A programjavaslatban egy támogatási rendszer lehetséges alkotóelemeit és javasolt elveit gyűjtöttük össze, nem egy kész „állami lakásprogram” kidolgozása volt a cél. Az állam a javasolt elvek és támogatások figyelembevételével rakhatná össze azt a „támogatási mixet”, amely összhangban áll az aktuális finanszírozási képességével.
Javasoljuk, hogy:
1. az állam az adóbevételekről lemondást helyezze a segélyezési elv elé;
2. az előtakarékosság elvárása és lehetősége bővüljön;
3. a tervezett szja-csökkentés legalább részben a lakástámogatások útján legyen megoldva;
4. a tulajdonszerzési és felújítási támogatások felhasználása legyen számlával igazolt, erősödjön az ellenőrzés (ezáltal is növelve a költségvetési bevételeket).
Tulajdonszerzési támogatások: kiemelt cél az önerő képzéséhez való segítségnyújtás, például az előtakarékosság keretében gyűjtött szja-jóváírás, szocpol, áfa-visszatérítés útján. Ez biztonságosabb hitelfelvételt tenne lehetővé, az önerő és a hitel pedig beindíthatná a fizetőképes keresletet. A jelenlegi adószint mellett a lakosság jelentős része nem képes a lakásvételhez/építéshez megfelelő tőkét felhalmozni.
Felújítási, energiahatékonysági támogatások: fontos lenne az energiahatékonyságot és a lakásélettartam-vizsgálatot komplex módon figyelembe venni, az energiahatékonysági támogatásokat pedig egységes rendszerben kezelni. Az energiahatékonysági támogatásokat célszerű lenne a felújítások mellett az építésekre is kiterjeszteni.
Lakhatási támogatások: megfelelő eszköz lehet például a cafeteria keretében adott lakbértámogatás és a bedőlt hitelekkel terhelt lakásokat felvásárló állami bérlakásalap is. Széles rétegeknek megfizethető bérleti díjat biztosító bérlakásépítő és -kezelő rendszert is csak támogatással lehet létrehozni.
Ráfordítások: a költségvetési és az uniós forrásokból, valamint az adókedvezményekből származó különféle támogatások mértékével kapcsolatban azt javasoljuk, hogy azok középtávon, éves szinten, összesen érjék el a mindenkori GDP hozzávetőleg 1,5 százalékát.
A lakásépítések támogatásával az állam az e célú kiadásaival nagyjából azonos mértékű bevételt, a gazdaság működő építőipart, munkahelyeket, munkaerő-mobilitást, a lakosság modern lakásokat kap. A holnap használt lakásai ma épülnek, a lakásépítések támogatása nemcsak az építkező, hanem a jövő generáció érdekét is szolgálja.
A szerző a Társaság a Lakásépítésért Egyesület ügyvezető elnöke
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.