Bár a kubai vezetés az évek során kidolgozott egy hatékony polgári védelmi rendszert, ez azonban csak az emberéletek megóvásában hoz – a térség többi államához viszonyítva – kiemelkedően jó eredményeket, a helyreállításhoz elégtelen mind az infrastruktúra, mind az eszközállomány.
Az eddigi felmérések szerint az Ike és a Gustav hurrikán összesen 5 milliárd dollárnak megfelelő összegű kárt okozott, ami az ottani GDP mintegy 10 százaléka. Tavaly a gazdaság mintegy 7 százalékkal növekedett, a többlet azonban nagyrészt odaveszett az idei pusztítás során.
A cukor, a citrusfélék, a dohány és a kávé idei termésében akkora károk keletkeztek, hogy az a korábbi gazdaságszerkezet mellett végzetes csapást jelenthetett volna az egész rendszerre. Utóbb azonban kiépült néhány szolgáltató ágazat, mint például a turizmus, és a kubai orvosi személyzet külföldi munkavégzése, továbbá ott van – a mostani vihar által csak kevéssé sújtott – gyógyszergyártás és nikkel-termelés. Mindez ma már hasznosan kiegészíti a hagyományos cikkek – cukor, dohányipari termékek – kiviteléből származó jövedelmeket.
A viharkárok ennek ellenére égetően sürgőssé teszik az új elnök – Raul Castro – eddigi, tétova reformjainak kiterjesztését. Az élelmiszerek és az energiahordozók drágulása miatt már korábban megcsappantak a valutatartalékok, ezért nem maradt idő apró lépésekkel folytatandó kísérletekre.
A Reuters által idézett helyi közgazdászok szerint sürgősen ki kell terjeszteni az agárszektornak eddig adott autonómiát, és szabadabbá kell tenni a termőföld tulajdonlását. A korábbi bér-maximumok eltörlése után tovább kellene liberalizálni a munkaerő-piacot, amivel hatékonyabbá lehetne tenni a 90 százalékig állami tulajdonban lévő gazdaságot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.