Az eddigi általános bírálatok és tiltakozások mellett tegnap már egy alternatív megoldási terv is nyilvánosságra került – ezt Ferge Zsuzsa, az MTA-TKK Gyerekszegénység Elleni Programiroda szakmai vezetője dolgoztatta ki, s hozott nyilvánosságra tegnap. A családi pótlék jogosultsági korhatárának a csökkentése (23 évről 20-ra), illetve a pótlék szintjének két évre való rögzítése valamivel több mint 1,2 millió családot érint, ezek – jogosultságtól függően – tartósan 12 200 és 25 900 forint között kapnának támogatást.
A gyermekgondozási díj (gyed) és a segély (gyes) időtartamának két évben történő maximálása (igaz, átmeneti időszakkal) szintén szigorítást jelent, mégpedig – a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint – több mint 93 000 kismama számára.
A Gyurcsány-kormány válságkezelő javaslatában még az szerepelt, hogy a gyed kétéves lejárta után plusz egy évig kapható a gyes (amelynek összege ma 28 500 forint) – ettől most elesnének azok, akik erre számítottak volna.Mindez azonban megtakarítást alig jelentő, bonyolult, társadalmilag káros lépés – fogalmazott Ferge Zsuzsa abban a nyílt levélben, amelyet Bajnai Gordon miniszterelnök-jelöltnek címzett. Egyúttal összeférhetetlennek nevezte a válságkezelés gyermekes családokat érintő lépéseit a nemzeti stratégiával.
Az éles kritika mellett azonban a neves szociológus alternatív megoldási tervet is javasol. Azt, hogy a válság idejére – két-három évre – függesszék fel az egy gyermek után járó családi pótlékot. Ugyanis az egygyermekes családok helyzete lényegesen jobb, mint a többgyermekeseké – indokolta javaslatát. Megközelítő becsléseik szerint ezzel a lépéssel mintegy 30 milliárd forintot tudna az állam megtakarítani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.