Korábban az oldal 78.000 forintos minimálbért javasolt és eredetileg azt szerették volna, hogy a garantált bérminimum - szakmunkás minimálbér - a minimálbér 122 százaléka legyen.
Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára, a munkaadók szóvivője üdvözölte és gesztusértékűnek nevezte a munkavállalók javaslatát, elmondta, hogy mérlegelik azt.
Az oldalak között egyelőre a bérmegállapodás harmadik elemében - a bruttó keresetnövelésben - mutatkozik a legnagyobb távolság. A munkavállalói oldal nem ragaszkodik ahhoz, hogy a garantált bérminimum a minimálbér 122 százaléka legyen, de méltányos és tisztes bérről kell megállapodni, így emelni kell a jelenlegi 87.500 forintról - mondta Pataky Péter. A bérajánlást a munkavállalók szerint számszerűsíteni kell, és meg kell határozni az emelés intervallumát, amelynek azonban az alsó határa nem lehet nulla.
Dávid Ferenc a munkavállalók javaslatait gesztusértékűnek tekinti, és munkáltatói oldalnak egyelőre nincs álláspontja a 76. 000 forintos minimálbérről, de mérlegelik a lehetőségeket. A munkáltatók korábban 73.000 minimálbérre tettek javaslatot.
A munkáltatói oldal szóvivője kijelentette, hogy a garantált bérminimum megőrzésében ők is partnerek, és a munkaadói oldal mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy pozitív irányú elmozdulás legyen a kérdésben.
A bérajánlásról Dávid Ferenc ugyanakkor úgy vélekedett, hogy az oldal hajlandó elfogadni az emelés számszerűsítését, de annak alsó értéke "nem lehet más mint nulla".
Varga László, a Szakszervezetek Együttműködési Fórumának (SZEF) elnöke azt szorgalmazta, hogy a megállapodáshoz csatoljanak egy olyan záradékot, amelyben azt kiterjesztik a költségvetési szférára.
Dávid Ferenc azt mondta, hogy egy ilyen záradék esetén a VOSZ nem írja alá a bérmegállapodást, mivel egy ilyen záradék sem logikai, sem szokásjogi értelemben nem állja meg a helyét. "Szét lehet verni" a szeptember 18-a óta tartó tárgyalások eddigi eredményeit - mondta Varga Lászlónak a VOSZ főtitkára.
Csizmár Gábor a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára arra figyelmeztetett, hogy a bérmegállapodásnak a költségvetési szervekre való kiterjesztése új alaphelyzetet teremtene, így azt nem lehet megtenni.
Az államtitkár megerősítette, hogy a 2010-es makropálya módosítására készül a kormány, de leszögezte, hogy a változás nem érinti a költségvetési törvényt, mert a törvény sarokszámai már eldőltek, így csak fejezeteken belüli mozgás képzelhető el. Az előzetes bérkalkulációkra sincs számottevő hatással a makropálya módosítása, így a további tárgyalásokat sem befolyásolja az OÉT-en - mondta az államtitkár.
Oszkó Péter pénzügyminiszter hétfőn jelentette be a módosított makrogazdasági pálya legfontosabb mutatóit, míg a továbbiakat
decemberben hozza nyilvánosságra a minisztérium. Eszerint a GDP idén az eredetileg tervezettnek megfelelően 6,7 százalékkal csökken, jövőre pedig a korábban jelzett 0,9 százaléknál kisebb, 0,6 százalékos lesz a visszaesés.
Az inflációt az idei idén 4,2 százalékot követően jövőre a korábban várt 4,1 százaléknál kisebbre 3,9 százalékra prognosztizálja a kormány, közölte Oszkó Péter. A pénzügyminiszter azt is leszögezte, hogy a legutóbbi felülvizsgálat során az IMF és az EU szakértői egyetértettek abban, hogy az idei GDP arányosan 3,9 százalékos államháztartási hiány teljesíthető, a fiskális fegyelem betartása mellett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.