Joachim Fels, a Morgan Stanley vezető közgazdásza szerint a piacokat máris jobban aggasztja az állami eladósodás, mint a konjunktúra, és a görögországi fiaskó csak az előszele annak, amire a világ több más államában is fel kell készülni. A hiány ledolgozását az állami bevételek elmaradásától kezdve a csökkenő befektetői bizalmon át a politikai csatározásokig számos tényező nehezíti.
Utóbbi probléma különösen látványosan jelentkezik Csehországban, ahol tavaly az eredetileg tervezett érték több mint ötszörösére, a GDP közel 7 százalékára rúgott az államháztartás hiánya, és az idei büdzsében szereplő 5,3 százalékos cél elérésére sem lehet mérget venni. A május végén esedékes parlamenti választások után alakuló új kormánynak sürgős fiskális reformokat kellene elindítania, ám egyelőre kérdéses, vajon a szociális kiadások lefaragását tervező jobbközép polgári demokraták vagy a további költekezést szorgalmazó szociáldemokraták válnak a kormány vezető erejévé.
Václav Klaus államfő és Jan Fischer ügyvezető miniszterelnök mindenesetre a hét elején megállapodott arról, hogy a választásokig – a baloldal nyomásával dacolva – egyetlen az elfogadott deficitet növelő törvényt sem hagynak jóvá.
A térség legjobb helyzetben lévő gazdaságának számító Lengyelországban szintén az idén, illetve jövőre esedékes parlamenti és elnökválasztás akadályozza meg az adóemeléseket és a kiadáscsökkentéseket, amelyek elmaradása 7 százalék körüli deficitet eredményez.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.