A projekt keretében régiónként 2, összesen 16 jó gyakorlat átadásával gazdagítják a résztvevő európai térségek tárházát. Ezekkel mozdítják elő az érintett térségek gazdasági életében fontos szerepet játszó kkv-k számára a korábbinál fenntarthatóbb vállalkozási környezet kialakítását és fejlesztését, s nem utolsó sorban, a napjainkban különösen fontos válságkezelést és gazdaságélénkítést, a növekedés, a foglalkoztatás és az innováció érdekében.
Debrecenben a brit partnerrégió, Északnyugat-Anglia biogyógyászati klaszterének fejlődését elemzik a résztvevők. Az európai tapasztalatok azt mutatják, hogy a jó gyakorlatok cseréje felgyorsíthatja a klaszterek létrehozását és fejlesztését. Észak-Alföldön már több példa is bizonyítja, hogy azok a klaszterek életképesek, amelyek valós igények köré, a vállalkozások együttműködésében és nem felülről szerveződnek.
A női vállalkozókat leginkább foglalkoztató kérdésekről ugyancsak a britek ígérnek izgalmas előadást. A máramarosiak várhatóan Debrecenben döntenek arról, hogy létrehozzák saját egyesületüket a női vállalkozók európai hálózata mintájára.
A vállalkozások és a felsőoktatási intézmények közötti tudástranszferrel kapcsolatban a Debreceni Egyetem és a Nagybányai Egyetem képviselői adnak számot eredményeikről és terveikről.
A kreatív workshopon is megkerülhetetlen téma a mindenkit érintő válság, hiszen a Mini Europe partnerrégióknak meggyőződése, hogy ennek leküzdésében nagy munka vár a kkv-kra. A vállalkozói készségek fejlesztése mellett a talpon maradást és a gazdasági fellendülést is segíti a 2011 augusztusában záruló projekt a kkv-k számára fontos, stabil innovációs infrastruktúra megteremtésével.
A mostani workshopnak lesz folytatása is Debrecenben. Szeptember 27-28-án ugyanitt ismét találkoznak a projektben érdekelt európai régiók képviselői.
Az Európai Unió INTERREG IVC programja biztosítja a szükséges kereteket ehhez az együttműködéshez. A Mini Europe ötlete még 2006 márciusában egy regionális innovációval foglalkozó konferencián merült fel Brüsszelben. A hollandiai Flevoland, Északnyugat-Anglia és a magyarországi Észak-Alföld képviselői akkor döntöttek a projekt kezdeményezéséről. Felkutatták, s az INTERREG IVC programban meg is találták a számukra megfelelő pályázatot.
Az Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA) támogatásával megvalósuló projekt keretében a résztvevők regionális akciótervek alapján végzik munkájukat, amelyet 2008 szeptemberében kezdtek el és a 3 éves finanszírozási időszak végén, 2011 augusztusában fejeznek be. Ennek során összesítő jegyzéket, katalógust, honlapot (www.interreg-minieurope.com) készítenek saját jó gyakorlataikról, számos tematikus konferenciát és workshopot rendeznek a kkv-k kapacitásbővítésének és új vállalkozások létrehozásának, a vállalkozások és a felsőoktatási kutatóhelyek együttműködésének előmozdítására. A projekt résztvevői azt is tervezik, hogy tevékenységük szélesebb körre történő kiterjesztése érdekében Európában sorra felkeresik a regionális hatóságokat javaslataikkal.
A Mini Europe résztvevői
Vezető partner Flevoland Régió (Hollandia)
Résztvevők North West England (Nagy-Britannia)
Észak-Alföldi Regionális Fejlesztési Ügynökség (Magyarország)
Maramures County Council (Románia)
Almi Företagspartner Mitt AB (Svédország)
Institute for SME Industrial Firms of the Valencian Govt. (Spanyolország)
GEORAMA, Western Greece (Görögország)
Veneto Region (Olaszország)
Főbb célkitűzések
1. Fenntarthatóbb vállalkozási környezet kialakítása és fejlesztése a kkv-k számára
2. Tudástranszfer a felsőoktatási intézmények és a kkv-k között
2. A kkv-k nemzetközivé válásának előmozdítása
3. Új pénzügyi eszközök és pénzügyi fenntarthatóságot szolgáló modellek a kkv-k számára
4. A kkv-k innovációjának támogatása
5. A vállalkozó szellem kiterjesztése új célcsoportokra (nők, fiatalok stb.)
6. Gazdasági klaszterek fejlesztése regionális prioritású szektorokban
Világgazdaság Online-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.