Az elemzés rámutat: Közép-Kelet-Európában a fogyasztás növekedése várhatóan kevésbé lesz sebezhető a következendő években a fenntartható megtakarítási rátáknak és a nettó hitelfelvevői rátáknak köszönhetően.
"A hitelnövekedés erőteljes lassulása okán immár jóval kisebb az igény a megtakarítási ráták kiigazítására a közép-kelet-európai országokban. Így a fogyasztás szorosan a rendelkezésre álló jövedelem növekedésétől függ, s ez év/év alapon 1-2,5 százalékkal bővül reálértéken a régióban a következő évben, megtámogatva a régió GDP-növekedését"- idézi a dokumentum Juraj Kotiant, az Erste Csoport közép-kelet-európai elemzések osztályának társvezetőjét. A kivétel ez alól Románia, ahol az áfa-emelés miatt a megugró infláció éves összehasonlításban 0,8 százalékkal veti vissza az elkölthető jövedelmet 2011-ben - mondta a vezető elemző.
"Azzal számolunk, hogy a jelenleg tisztán exportvezérelt gazdasági talpra állás kiegyensúlyozottabbá válik. Ezen túlmenően a fenntartható megtakarítási ráták és a nettó hitelfelvevői pozíciók a várakozások szerint csökkentik Közép-Kelet-Európában a gazdasági növekedés sebezhetőségét a jövőben" - tette hozzá az elemző.
A külkereskedelem 2008 végén és 2009 során bekövetkezett visszaesése az exportorientált országokat, így Szlovákiát, Magyarországot és Csehországot érintette leginkább. A külkereskedelem a mélypontot 2009 első negyedévében érte el, ezután számos közép-kelet-európai országban az export az elmúlt hónapok során kétszámjegyű éves növekedési ütemet tudott felmutatni, s ezzel pillanatnyilag a gazdasági talpra állás fő pillérének számít. Ez annak ellenére így van, hogy abszolút értékben még nem éri el a válság előtti időszak szintjét - mutatnak rá az elemzésben.
Annak dacára, hogy Közép-Kelet-Európában jóval magasabb nominális növekedési értéket mérnek, mint más fejlett gazdaságokban, az euróban számított egy főre eső GDP a régiót átlagát tekintve még mindig messze elmarad a fejlett országokétól, hiszen euróban számolva (a piaci devizaárfolyamokat alapul véve) az euróövezeti átlagnak mindössze egyötödét, jobb esetben felét teszi ki.
Emellett Közép-Kelet-Európában is fennmaradtak az országkülönbségek, hiszen Csehország a régió leggazdagabb állama, Románia, Szerbia és Ukrajna pedig a skála másik végén helyezkedik el. A háztartások számára az euróban számított GDP-nél mérvadóbb mutatószám a vásárlóerő-paritásos árfolyamon számított GDP, amely a különböző gazdaságok között is megmutatja az árszínvonalbeli különbségeket, valamint tompítja a vásárlóerőre a devizaárfolyamok piaci kilengései által tett hatásokat.
"A közép-kelet-európai országok alacsonyabb árszínvonalát figyelembe véve (ami kiváltképp a szolgáltatási szektorban szembetűnő), a vásárlóerő-paritásos egy főre eső GDP-vel mért jövedelem az uniós átlag mintegy 50-80 százalékára tehető. Tehát a reáljövedelmi konvergencia sokkal nagyobb léptékben halad előre és kevésbé változékony, mint a nominál-GDP" - elemezte Juraj Kotian.
A foglalkoztatás mintegy 1-4 százalékkal zsugorodott Közép-Kelet-Európában (kivéve Lengyelországot, ahol még nőtt is 2009-ben), ugyanakkor az Európai Unión (EU) belül a legnagyobb visszaesés (7-13 százalék) azokban az országokban jelentkezett, ahol kipukkadt az ingatlanbuborék, külső egyensúlytalanság lépett fel, s a devizaárfolyam gyengülése miatt nem lehetett zökkenőmentes a kiigazítás (így a Balti-államokban, Írországban, Spanyolországban).
A szezonális hatásoktól megtisztított foglakoztatási adatok máris a stabilizálódás irányába mutatnak, azonban éves összevetésben a foglalkoztatottság visszaesése várható 2010-ben (az átlagot tekintve). "Úgy vélem, a közép-kelet-európai régió nagyfokú potenciállal rendelkezik a munkaerőköltségek és a munkaerőpiaci reformok terén" - mondta Juraj Kotian. A fajlagos munkaerőköltség a közép-kelet-európai államokban jóval az EU-átlag alatt van, a foglalkoztatottsági ráta pedig növelhető a lakosság bizonyos csoportjait a munkaképes rétegből kizáró korlátok felszámolásával (Magyarországon, Romániában).
A háztartások elkölthető jövedelme Közép-Kelet-Európában a GDP mintegy 65 százalékát teszi ki, és az elmúlt időszakban komoly visszaesést mutatott a növekvő munkanélküliség és az egyéb jövedelmek zsugorodása miatt - emelte ki az elemző.
"A munkaerőpiac romlását tompították az enyhe növekedést mutató nyugdíjak és egyéb szociális járadékok, az elkölthető jövedelem kisebb mértékben esett vissza, mint amit a foglalkoztatottság zsugorodása jelzett. A termelékenység felfutása, a magánszektorban várható bérnövekedésre vonatkozó stabil kilátások, valamint a munkanélküliségnek a csúcs közelébe történő emelkedése miatt azzal számolunk, hogy az elkölthető jövedelem 1-2,5 százalékkal bővül jövőre, kivéve Romániát, ahol a kormány ambiciózus megszorító intézkedéseket fogadott el" – vázolta előrejelzését Juraj Kotian.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.