„A Magyar Nemzeti Bank GDP növekedési prognózisa megfelel a várakozásaimnak” – mondta Suppan Gergely, a TarakérBank közgazdásza. A bruttó hazai termék növekedése 2012-ben 4 százalék fölé gyorsulhat, melyhez jelentősen hozzájárulnak az autógyárak beruházásai – fejtette ki a közgazdász.
A magas inflációs várakozás miatt jelentősen megnőtt annak kockázata, hogy kamatemelés nélkül a rövidtávú áremelkedés tartósan magas inflációhoz vezet – írja a Magyar Nemzeti Bank inflációs jelentésében. Az idén 4,9, jövőre 4 százalékos inflációt vár az MNB. 2012-ben is a 3 százalékos inflációs cél felett maradhat a pénzromlás üteme 0,3 százalékponttal.
A Magyar Nemzeti Bank hétfőn emelte meg irányadó rátáját 5,25 százalékról 5,5 százalékra. A jegybanki alapkamat növelését akkor elsősorban a növekvő inflációs nyomással indokolták.
„Az inflációs várakozást eltúlzottnak gondolom”, emiatt a kamatemelés is korai volt, azonban, ha az MNB csak a saját prognózisát tekinti, akkor indokolt a szigorítás - jegyezte meg Suppan Gergely.
Az infláció alakulásából jövőre kiesik a bázishatás: a jövedéki adók emelésének hatása kiesik, ez 0,4-0,5 százalékponttal kisebb inflációt indokol. Az infláció az év végére 4,2 százalékra lassulhat Suppan Gergely szerint. Jövő év harmadik negyedében elérjük a 3 százalékos célt.
„Ez után az infláció a legyezőábra alappályájához képest párhuzamosan lejjebb alakulhat” – mondta az elemző. „A fogyasztás élénkülése nem okozza az infláció felpörgését, ez csak akkor következne be, ha 5-6 százalékkal bővülne a fogyasztás, de 2 százalék körüli növekedésnél nem” – mutatott rá az elemző. Hozzátette: „a fogyasztás mélypontról állhat fel, 3 és fél évig esett”.
A válságadók áthárítása korlátozott lehet az elemző szerint: a telekommunikációs cégek nem nagyon tudnak árat emelni, például a hűségnyilatkozatok miatt, legfeljebb a mobiltelefonok árának esése lehet lassabb ütemű.
Az energiaszektorban többnyire hatósági árak vannak: a gáz árát emelni fogják, de az indokoltnál jóval kevésbé. A kiskereskedelmi szektorban is korlátozott lehetőségek vannak az áthárításra: a multinacionális cégek fizetik a legtöbb „válságadót”, míg a CBA és a Reál keveset fizet. A Tesco és a többi nagyvállalat valószínűleg nem az árakat fogja emelni, mert ezzel versenypozícióját rontaná, még akkor is, ha nincs közvetlen versenyben a CBA-val és a Reállal, hanem dolgozókat bocsáthat el – fejtette ki Suppan Gergely.
„Inkább az gyakorolhat hatást az inflációra, hogy a munkaerőpiac hogyan alakul: sokkal jelentősebb hatása lehet, mint az szja változásának.”
Az élelmiszerek árának robbanása több tényező közt a kedvezőtlen időjárásnak köszönhető, így a rossz termésnek. „Ha jövőre jobb lesz a termés, annak dezinflációs hatása is lehet” – mondta Suppan.
MNB: élelmiszerár-sokk és növekvő nyomás
2011 szeptemberére elérhetjük a 3 százalékos inflációs célt a közgazdász szerint, míg az MNB 3,3 százalékkal számol.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.