A demokráciára való áttérés nem könnyű. Törökországtól Thaiföldig bőségesen van arra példa, hogy a hadsereg eltávolítja a népszerűtlen felsővezetőket, majd választásokat szervez. Ám ezek néha ismét államcsínyhez vezetnek. Ahhoz, hogy Egyiptomban valódi demokrácia jöjjön létre, a hadseregnek egyértelművé kell tennie, hogy hajlandó a hatalmat átengedni a polgári vezetőknek.
"Ha megpróbálnak egy tábornokot kinevezni az ország irányítására, akkor a feszültség nő és a lakosság gyors választást sürget"- hangozatta Thomas Carothers, a Carnegie Endowment for International Peace szervezet szakértője az NPR-nek nyilatkozva. ugyanakkor Mohammed El Baradei, az egyiptomi ellenzék Nobel Béke díjas vezéralakja úgy vélekedett, hogy túl korai lenne szeptemberben megtartani a választásokat. Mint fogalmazott, legalább egy évre van szükségük ahhoz, hogy az alapoktól építsék újjá az országot.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség volt vezetője indoklásképpen hozzátette, hogy Egyiptomban nem alakultak ki valódi politikai pártok. Ugyanakkor az ország jobb helyzetben van, mint Irak, hiszen a lakosság mintegy 90 százaléka szunnita muzulmán, a siíták és a szunniták között nem tapasztalhatóak olyan feszültségek, amelyek Irakban erőszakhoz vezettek a diktatúra bukását követően.
Német jelentések szerint a szövetségi már kidolgozta az Egyiptom megsegítésére irányuló tervet, amelynek részei többek között különböző képzési programok a munkaerőpiac erősítésére. Berlinnek jó oka van arra, hogy hozzájáruljon az egyiptomi fejlődéshez, hiszen Bernd Pfaffenbach német szövetségi gazdasági államtitkár kijelentette, a jelenlegi "áttörés" lehetőségeket kínál a német vállalatok számára. Az államtitkár megfogalmazása szerint Németország hamarosan offenzívába kezd Észak-Afrikában.
Ha demokratikus kormánya lesz az országnak, egy éven belül fellendülhetnek a befektetések az országban – mondja Bryant Evans, az Illinois állami Cozad Asset Management portfóliókezelője. A legbefolyásosabb egyiptomu üzletember sem vélekedik másképp. „Egy olyan országban, ahol a lakosság még 10 százalékának sincs bankszámlája, óriási a növekedési potenciál” – mondja Karim Baghdady, az egyiptomi székhelyű Beltone befektetési bank New York-i igazgatója. Baghdady szerint Egyiptomban a szürkegazdaság legalább akkora termelékenységgel bír, mint a hivatalos GDP, ha ezt ki lehetne fehéríteni, ha a lakosság elkezdené értékpapírosítani az adósságát, sokkal többet lehetne hitelezni is, és fogyasztani is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.