Az Európai Központi Bank (EKB) a várakozásokkal összhangban 1,25 százalékon tartotta a jegybanki alapkamatot. A Jean-Claude Trichet Kormányzó által vezetett jegybank áprilisban emelte a kamatszintet a történelmileg legalacsonyabb, 1 százalékos szintről.
A piac arra figyel, hogy Trichet elnök a kamatdöntést követő sajtótájékoztatón utal-e a kamat emelésére a jövő hónapban esedékes kamatdöntés kapcsán.
A piaci szereplők azt várják, hogy elhangzik a „strong vigilance”, vagyis a fokozott éberség kifejezés az infláció összefüggésében. Karsai Péter, a Commerzbank közgazdásza úgy véli, ha elhangzik a kifejezés, vagyis a kamat szigorítására utal az elnök, az inkább a svájci frankot gyengítheti.
Az infláció 2,7 százalékon alakult az eurózónában májusban, amely némileg alacsonyabb, mint a 2,8 százalékos várakozás, azonban jóval meghaladja az EKB 2 százalékos inflációs célját. Ez abba az irányba mutat, hogy a jegybank emelje a kamatot, azonban a periférikus államok gazdasági helyzete inkább lazább monetáris politikát követelne meg.
Trichet komindta a varázsszót
Jean-Claude Trichet a kamatdöntést követő sajtótájékoztatón elmondta, hogy fokozott éberséggel követik az infláció alakulását, amely arra utal, hogy az EKB a következő hónapban szigorítani fogja a jegybanki kamatkondíciót. Trichet figyelmeztetett a továbbra is felfelé mutató inflációs kockázatokra.
Az EKB elnöke azt is elmondta, hogy az infláció idén 2,5 és 2,7 százalék között lehet az euróövezetben, szemben a korábbi 2 és 2,6 százalék közötti becsléssel.
Trichet továbbá közölte, hogy az EKB nem támogat államcsődöt, vagy az államadósság átstrukturálását. Görögország kapcsán kiemelte, hogy a privatizáció „jó útnak” tekinthető. Mint ismert, a görögök 50 milliárd eurós állami vagyont privatizálnak, hogy elkerüljék az államadósság átütemezését.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.