Magyarország hitelminősítését most felülvizsgálja a Moody’s Investors Service és a Standard and Poor’s, és döntenek arról, hogy leminősítsék-e s befektetésre nem ajánlott, bóvli kategóriába. Magyarország azzal javítaná finanszírozási képességét, ha az IMF-fel megállapodást kötne - közölte a múlt hónapban a Bank of America Corp., a Morgan Stanley és az UniCredit SpA (UCG).
A magyar kormánynak csütörtökön nem sikerült eladnia egy aukción a 12 hónapra szóló adósságpapírjait. A Bloomberg ezzel kapcsolatban idézte Jaksity Györgyöt, a Concorde Érzékpapír elnökét, amely Magyarország legnagyobb nem banki jellegű bróker cége. "Ha nem tudjuk magunkat finanszíroznia piacról, akkor csak a multilaterális intézetek maradnak, olyanok, mint az Európai Unió és az IMF."
A Bloomberg ezzel kapcsolatban utalt arra, Magyarország arról igyekszik meggyőzni a szuverén vagyonalapokat, például Kinában, Oroszországban, Norvégiában, Szaúd-Arábiában és Kazahszánban, hogy váljanak hosszú távra szóló befektetővé a magyar kötvénypiacon. "A meglehetősen szokatlan intézkedések olyan jelzést küldenek a piacra, hogy ez valójában nem hiteles politikaalakítás" - hangoztatta Lars Christensen, a koppenhágai székhelyű Danske Bank A/S közgazdásza. "Egyre jobban aggódunk amiatt, hogy újra találkozunk a közép- és kelet-európai aggályokkal a szélesebb európai adósságválság részeként."
Noha az IMF hitelkerethez való hozzájutásról szóló döntést "a piacok egyelőre örömmel vennék", a befektetők "felismernék, hogy ez a gyengeség jele" - idézte az amerikai hírügynökség Matolcsy György gazdasági miniszter interjúját, amely a Heti Válasz október 26-i számában jelent meg.
A magyar államadósság törlesztésének leállására köthető biztosítási felár az elmúlt 3 hónapban 175 bázisponttal emelkedett, amely a második leggyorsabb növekedés a görög CDS-felár után. Magyarország a nyolcadik legkockázatosabb ország a világon a CMA DataVision adatai szerint. A CDS-felár 477 bázisponton mozog pénteken; október 4-én két és féléves csúcson járt 572 bázisponton. A magyar 10 éves államkötvények hozama 7,91 százalékot mutatott csütörtökön, míg a hasonló futamidejű lengyel adósságpapír 5,69-on állt.
A forint a legrosszabbul teljesítő európai fizetőeszköz az elmúlt 3 hónapot tekintve, 11 százalékot esett a dollárral szemben – mutat rá a Bloomberg beszámolója.
A kormány előrejelzése szerint 1,5 százalékkal bővülhet a gazdaság, míg a központi bank csupán 0,6 százalékos növekedést vetít előre 2012-re. A Capital Economics londoni elemzői viszont recesszióra számítanak Magyarországon jövőre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.