Az eurózóna tagállamai, illetve a valutaunión kívüli tagországok eldönthetik, hogy részt vállalnak-e annak a 200 milliárd eurónak az összeállításában, amit a múlt heti EU-csúcs döntése szerint a tagállamoknak kétoldalú hitelek formájában a csúcstalálkozó utáni tíz napon belül kell átutalniuk az IMF-nek, hogy növeljék annak kapacitását a valutaunió adósságválságának kezeléséhez.
Orbán Viktor kormányfő az m1-nek adott vasárnap esti interjújában egyértelművé tette, hogy „mi nem fogunk fizetni”, mert – mint mondta – Magyarország jelenleg részt vesz egy IMF-programban, és ilyen program alatt álló országok nem fizetnek az IMF-nek. Valójában a korábbi 2008 őszén megítélt 20 milliárdos eurós IMF-EU program már a gyakorlatban befejeződött (miután már nem hívhatunk le további összegeket, de a hitel visszafizetése még tart), illetve az új megállapodásról szóló tárgyalások a napokban kezdődnek el.
Orbán Viktorhoz hasonlóan nyilatkozott a román államfő is közvetlenül a csúcs után. Traian Basescu azt mondta: az IMF-EU-programban résztvevő országoktól nem várják el, hogy fizessenek az IMF-nek. Romániában jelenleg is érvényes egy IMF-program, amelynek keretében 20 milliárd eurót vett fel 2009-ben. Lettország esetében pedig nemrég zárult le a mentőprogram. Az eurózónán belül Görög-, és Írországnak, valamint Portugáliának van érvényes hitelmegállapodása az EU-val és az IMF-fel. Az eurót idén bevezető és mentőhitelre nem szoruló Észtország pénzügyminisztere pedig már közölte: országa hazánkhoz hasonlóan nem vesz részt a 200 milliárdos keret összeállításában.
Lengyelország idén januárban 30 milliárd dolláros elővigyázatossági hitelmegállapodást kötött az IMF-fel, azonban Varsóban ennek ellenére fontolóra vették a befizetést, igaz a hitelkeretet csak szükség esetén használnák fel, és eddig nem is nyúltak hozzá. A lengyel EU-ügyi miniszter hétfőn úgy nyilatkozott, hogy a kérdésben majd a kormánynak és a jegybanknak kell dönteni. Mikolaj Dowgielewicz szerint a Lengyelországra eső rész legfeljebb néhány milliárd euró lehet. Korábban a Rzeczpospolita című lap azt írta, hogy Lengyelországnak 10 milliárd eurót kellene átutalnia. A lengyel tárcavezető egyben cáfolta azt az értesülést, miszerint a 200 milliárd eurós keret úgy oszlana meg, hogy az eurózóna országainak 150 milliárdot, míg a valutaunión kívüli EU-tagállamoknak 50 milliárdot kellene összeadni. Azt azonban közölte: tudomása van arról, hogy az eurózónán kívüli Svédország és Dánia biztosan hozzájárul majd a kölcsönhöz.
A mentőcsomagra nem szorult Csehországban szintén vizsgálják az IMF-be történő fizetés lehetőségét. A cseh külügyminiszter a hétvégén már úgy nyilatkozott, hogy országának mindenképpen csatlakoznia kellene a befizető országokhoz. Karel Schwarzenberg szerint mintegy 3,5 milliárd eurót kellene kölcsönöznie Csehországnak. Az ellenzéki szociáldemokraták szintén támogatják az IMF-be történő fizetést. A TOP 09 párthoz tartozó külügyminiszterrel szemben a miniszterelnök, a fő kormánypárt, a polgári demokraták elnöke már korántsem ennyire határozott a kérdésben. Petr Necas azt mondta: személy szerint inkább ellenzi a hozzájárulást, azonban azt is megjegyezte, hogy még nem akar egyértelműen állást foglalni a kérdésben, miután még nem tisztázott a közös uniós befizetési akció minden részlete.
Schwarzenberg külügyminiszter úgy véli: Prágának nincs más választása, mint a megfelelő összeget az IMF részére biztosítani. „Csehországnak nem szabad Európában elszigetelődnie” – érvelt. Ezzel szemben az euroszkeptikus cseh államfő, Václav Klaus amellett érvel, hogy Csehországnak nem kellene pénzt adnia az IMF-nek, hogy az segítsen az eurózóna eladósodott országain. Václav Klaus szerint az egyes országoknak nem szabadna az elszigeteléstől való félelem légkörében dönteniük.
„Csehország maga is hiánnyal küszködik. Ebben a helyzetben felelőtlenség lenne növelni adósságunkat azzal, hogy további hitelt nyújtunk a legeladósodottabb országoknak, amelyeknek ez csak a probléma megoldásának elodázását teszi lehetővé” – mondta a cseh államfő. A hasonló érvelés leszerelésére hétfőn a lengyel EU-miniszter azt mondta: „nem Olaszországnak, a görögöknek vagy valamilyen más európai nemzetnek adunk kölcsön, hanem – ha ilyen döntés születik – a Nemzetközi Valutaalapnak, amely a világ legstabilabb pénzügyi intézménye".
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.