"Nagyon bonyolult a hazai uniós pályázati rendszer, gúzsba kötve kell táncolni. A hibák a megörökölt rendszerből fakadnak" – emelte ki. Az uniós források lehívása terén elért eredményekről és a jövőbeni kihívásokról szóló rendezvényén elmondta: kötélidegzet kell a pályázóknak a rendszer bonyolultsága miatt, 600-900 napig tart a projektek végrehajtása.
Ha nem működik rendesen az uniós pénzek lehívása, akkor nincs hazai fejlesztéspolitika, ugyanis a hazai fejlesztések 90 százalékos arányban uniós forrásból valósulnak meg - mondta a kormányfő.
Percenként érkezik be pályázat az NFÜ-höz, 2200 településen valósult meg fejlesztés uniós forrásból. Az eredményekről beszélve elmondta: a 27 EU-tag között ötödik helyen állunk a források lehívása terén.
Csupa kritikus hangot hallani a hazai intézményrendszer működése terén. Rosszul van megszervezve egy államigazgatási rendszer – mondta. Egy új rendszert fogunk kialakítani a 2014-2020-as költségvetési időszakra. A vállalkozókat is bevonják majd az intézményrendszer kialakításába, így az MKIK érdemben vesz részt majd ebben a munkában. Addig is igazítanak azonban a rendszeren – emelte ki a kormányfő. A döntéshozatalt centralizálták – mondta el a július elején felállított Nemzeti Fejlesztési Kormánybizottság kapcsán. Ennek ok, hogy ha nem születnek időben döntések, akkor bennragadhatnak az EU-pénzek.
Emellett általánossá teszik a 30 százalékos előleg fizetését minden pályázó számára, valamint önerőalap áll fel a tervek szerint 50 milliárdos forrásból az önkormányzati, állami szféra számára, hogy a szükséges önerőt elő tudják teremteni az érintettek.
A mai NFÜ-rendezvény a szervezet hétállomásos országos roadshow-jának utolsó állomása, amelynek célja az uniós források kedvezményezettjeinek aktivizálása. A szakmai workshop célja, hogy a folyamatban lévő projektek kedvezményezettjei átfogó képet kapjanak az NFÜ-től a beruházásuk végrehajtását érintő lehetséges gyakorlati problémákról és azok megoldásáról.
A főként az elakadt projektek előmozdítását célzó lehetőségek bemutatására fókuszáló rendezvénysorozat célja, hogy az ország minél gyorsabban le tudja hívni a 2007-2013-as uniós költségvetési időszakban hazánk rendelkezésére álló 8200 milliárd forintos uniós forrást. Eddig 2700 milliárdot fizettek ki a sikeres pályázóknak.
A rendezvényeket Miskolcon, Szegeden, Kaposvárott, Székesfehérváron, Győrben és Debrecenben tartották, majd következett a mai budapesti rendezvény, vagyis az összes magyarországi gazdaságfejlesztési régiót érinti a roadshow.
A rendezvényekre mindenféle típusú, vagyis az államigazgatási, önkormányzati, illetve a non-profit és gazdasági szférát képviselő olyan pályázó meghívást kapott, amely már rendelkezett támogatási szerződéssel projektjével kapcsolatban, azonban még nem zárta le száz százalékban projektje pénzügyi elszámolását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.